Wiadomo, że na Ziemi istnieje prawie 6000 różnych minerałów, ale po ponad 50 latach badań na Marsie udało się znaleźć ich jedynie 161 – znacznie mniej, niż można by było się spodziewać po planecie, która ma tak wiele wspólnego z naszą.

Według najnowszych badań różnica między planetami wynika z tego, że minerały na Marsie miały mniej ścieżek powstawania w porównaniu z minerałami na Ziemi, mimo że obie planety rozpoczęły ewolucję minerałów mniej więcej tak samo.

Bazując na badaniach mających na celu skatalogowanie procesów powstawania i ewolucji minerałów na Ziemi, naukowcy przeprowadzili systematyczne badania wszystkich 161 minerałów marsjańskich odkrytych w ciągu ostatniego półwiecza misji marsjańskich i analiz marsjańskich meteorytów.

Czytaj także: Te wąwozy na ścianach marsjańskich kraterów. Mogły powstać stosunkowo niedawno

Choć we wcześniejszych pracach tego typu udało się zidentyfikować 57 pierwotnych i wtórnych mechanizmów powstawania minerałów, na Marsie udało się zidentyfikować tylko 20 z nich.

Na wczesnym etapie ewolucji planet minerały na Ziemi i Marsie powstawały w podobny sposób. Na przykład pierwsze minerały na obu planetach prawdopodobnie wykrystalizowały się bezpośrednio ze stygnącej magmy.

Aktywność hydrotermalna prawdopodobnie doprowadziła również do powstania wielu nowych minerałów na każdej planecie. Jednak miliardy lat temu minerały na Ziemi uległy znacznej dywersyfikacji, gdy na powierzchni planety pojawiły się procesy tektoniczne i życie. Żaden z tych dwóch czynników nie występował już na Marsie.

Chociaż niewątpliwie istnieje wiele faz mineralnych na powierzchni Marsa i pod nią, których jeszcze nie zaobserwowano, naukowcy zauważają, że całkowita liczba minerałów marsjańskich jest nadal prawdopodobnie o rząd wielkości mniejsza niż na Ziemi.