Niewielka planetoida odkryta podczas przelotu sondy Lucy w pobliżu planetoidy Dinkinesh właśnie otrzymała własną nazwę. 27 listopada 2023 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna potwierdziła, że księżyc Dinkinesha od teraz będzie nosił nazwę „Selam” lub ሰላም, co w etiopskim języku amharskim oznacza „pokój”.

To ma sens, jakby nie patrzeć Dinkinesh to etiopska nazwa skamieniałości zwanej „Lucy”. Tak przynajmniej nową nazwę tłumaczy Raphael Marshall z Observatoire de la Côte d’Azur w Nicei we Francji, który jako pierwszy zidentyfikował Dinkinesh jako potencjalny cel misji Lucy. „Wydawało się właściwe, aby satelitę Lucy nazwać na cześć innej skamieniałości, którą nazywa się czasami dzieckiem Lucy”. Za odkrycie Selam w 2000 roku odpowiada Zeresenay Alemseged. Jest to skamieniałość 3-letniej dziewczynki tego samego gatunku co Lucy; chociaż w rzeczywistość owo „dziecko Lucy” żyło ponad 100 000 lat przed Lucy.

Sonda Lucy przeleciała obok Dinkinesh i Selam 1 listopada 2023 r. Chociaż obserwacje poprzedzające spotkanie wskazywały, że w tym układzie dzieje się coś interesującego, zespół ze zdziwieniem odkrył, że Dinkinesh nie tylko ma własnego satelitę, ale także że ów satelita stanowi element układu binarnego kontaktowego, pierwszego zaobserwowanego księżyca binarnego kontaktowego.

Zespół naukowców właśnie zakończył odbieranie danych dotyczących pierwszego spotkania Lucy z planetoidą i nadal je przetwarza. Spotkanie z Dinkineshem zostało dodane do harmonogramu misji zaledwie 10 miesięcy temu. Uznano, że jest to doskonała okazja do przetestowania w locie systemów i instrumentów sondy kosmicznej. Wszystkie systemy spisały się na medal.

Narzędzia i techniki udoskonalone na podstawie danych z tego spotkania pomogą teraz zespołowi lepiej przygotować się na główne cele misji, czyli nigdy wcześniej nie badane planetoidy trojańskie Jowisza. Oprócz zdjęć wykonanych przez kamerę L’LORRI o wysokiej rozdzielczości i kamery śledzące (T2Cam), inne instrumenty naukowe Lucy zebrały również dane, które pomogą naukowcom zrozumieć te zagadkowe planetoidy.

Oczekuje się, że Lucy odwiedzi 9 kolejnych planetoid w ciągu następnej dekady podczas 6 oddzielnych spotkań. Po asyście grawitacyjnej ze strony Ziemi (tak, sonda poleciała do Jowisza, a za rok znowu znajdzie się w pobliżu Ziemi. Jak tu nie kochać mechaniki nieba?) w grudniu 2024 r. sonda powróci do głównego pasa planetoid, gdzie w kwietniu 2025 r. odwiedzi planetoidę Donaldjohanson. Lucy przeleci przez główny pas i dotrze do głównych celów misji, planetoid trojańskich Jowisz, w 2027 roku.