Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

Dron Ingenuity nastraszył centrum kontroli lotów znikając na kilka dni

Posted on 20 stycznia 202421 stycznia 2024 by Radek Kosarzycki

Na powierzchni Czerwonej Planety coś się wydarzyło. W czwartek 18 stycznia podczas siedemdziesiatego drugiego lotu nad powierzchnią Marsa dron Ingenuity nagle zamilkł i do chwili obecnej nie ma z nim kontaktu.

„Dane z drona Ingenuty przesłane do łazika Perseverance (działającego jako przekaźnik między dronem a centrum kontroli misji na Ziemi) podczas lotu wskazują, że pomyślnie wzniósł się on na zadaną mu maksymalną wysokość 12 metrów” – napisali urzędnicy NASA w piątkowej aktualizacji (19 stycznia).

„Podczas planowanego opadania łączność między helikopterem a łazikiem została przerwana nieco za wcześnie, tuż przed przyziemieniem” – dodali. „Zespół Ingenuity analizuje dostępne dane i rozważa kolejne kroki w celu przywrócenia komunikacji z helikopterem”.

Dron Ingenuity oraz łazik Perseverance wylądowały w lutym 2021 r. na dnie szerokiego na 45 km krateru Jezero, w którym miliardy lat temu znajdowało się duże jezioro.

Głównym zadaniem łazika jest poszukiwanie dowodów na dawne życie na Marsie i zbieranie próbek, które w przyszłości miałyby trafić na powierzchnię Ziemi w ramach misji Mars Sample Return. Dron Ingenuity pełni obecnie funkcję swoistego zwiadowcy, który sprawdza otoczenie łazika i wspomaga inżynierów w wyborze optymalnej trasy. Warto jednak przypomnieć, że podstawowym zadaniem drona było sprawdzenie, czy możliwe jest wykonywanie lotów silnikowych w rzadkiej atmosferze marsjańskiej.

Skoro jednak Ingenuity wspomagał łazik w poszukiwaniu optymalnej trasy, to być może teraz łazik będzie musiał mu się odwdzięczyć. Aktualnie Perseverance znajduje się poza zasięgiem wzroku drona. Zespół inżynierów już teraz rozważa podjechanie łazikiem do drona, aby z bliska sprawdzić jego stan.

The #MarsHelicopter executed Flight 72 on Jan. 18, but on its descent, communication between Ingenuity and @NASAPersevere terminated prior to touchdown. The team is analyzing available data and considering next steps to reestablish comms. https://t.co/Mq6b0iYMHX

— NASA JPL (@NASAJPL) January 20, 2024

Jak dotąd dron Ingenuity, który pierwotnie miał wykonać maksymalnie pięć lotów, wykonał już 71 udanych lotów, w trakcie których pokonał nad powierzchnią marsa 17,7 km i spędził w powietrzu 128 minut.

Na razie nie wiadomo, czy te liczby jeszcze wzrosną. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie znajduje się dron po ostatnim lądowaniu. Pozostaje trzymać kciuki i czekać na dobre informacje z łazika Perseverance.

Aktualizacja

W niedzielę rano NASA poinformowała o przywróceniu kontaktu z dronem. W najbliższym czasie dowiemy się, co spowodowało zanik sygnału.

Good news today: We've reestablished contact with the #MarsHelicopter after instructing @NASAPersevere to perform long-duration listening sessions for Ingenuity’s signal.

The team is reviewing the new data to better understand the unexpected comms dropout during Flight 72. https://t.co/KvCVwhZ5Rk

— NASA JPL (@NASAJPL) January 21, 2024

Nawigacja wpisu

← Udało się! Japonia piątym krajem, który wylądował na Księżycu
W końcu się udało otworzyć puszkę! Tak wygląda próbka gruntu z planetoidy Bennu [zdjęcia] →

NAJNOWSZE

  • 14 lipca 2025 by Radek Kosarzycki Czy egzoplaneta może "zdenerwować" gwiazdę? Oto HIP 67522 b i jej wściekła gwiazda
  • 14 lipca 2025 by Radek Kosarzycki Droga Mleczna otoczona setką ukrytych galaktyk? Nowe symulacje zaskakują
  • 14 lipca 2025 by Radek Kosarzycki Naukowcy chcą szukać ciemnych karłów w centrum Drogi Mlecznej. Czym są te obiekty?
  • 14 lipca 2025 by Radek Kosarzycki 3I/ATLAS: Międzygwiezdna kometa przelatująca przez Układ Słoneczny jest starsza od Słońca
  • 14 lipca 2025 by Radek Kosarzycki Najpotężniejsze zderzenie czarnych dziur w historii. Co odkryła sieć detektorów fal grawitacyjnych?

PATRONITE

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme