Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu
wenus

Wiemy, gdzie lądować na Wenus. To będzie najlepsza mapa drugiej planety od Słońca

Posted on 23 października 202423 października 2024 by Radek Kosarzycki

Wenus, planeta sąsiadująca z Ziemią, ma podobne rozmiary, ale znacznie różni się środowiskiem, trudnymi warunkami i chmurami. W ciągu następnej dekady kilka misji, w tym DAVINCI, ma zbadać ten niegościnny świat. Misja DAVINCI obejmuje wysłanie sondy do atmosfery Wenus w celu zbadania zarówno atmosfery, jak i powierzchni, celując w to, co kiedyś mogło być kontynentem na powierzchni tej planety.

Według planów sonda zejdzie do Alpha Regio, jednego z najbardziej zagadkowych regionów Wenus. Znany z krajobrazu „tesserae”, przypominającego mozaikę, obszar ten może ujawnić ważne szczegóły dotyczące starożytnej historii Wenus. Aby się przygotować, zespół wykorzystał dane z sondy Magellan i zaawansowane techniki analizy, aby stworzyć najlepszą aktualną mapę Alpha Regio, a DAVINCI jest gotowy stworzyć jeszcze lepszą. Gdy sonda zejdzie przez gęste chmury Wenus, zrobi zdjęcia z wysokości 40 kilometrów nad nią, stawiając czoła ekstremalnemu upałowi i ciśnieniu.

Zespół udoskonala techniki mające na celu zwiększenie przejrzystości obrazu przez gęstą mgłę, dążąc do rozdzielczości 1 metra na piksel, aby uchwycić szczegóły, takie jak pojedyncze skały i możliwe ślady starożytnych rzek.

Źródło: Jim Garvin/NASA’s Goddard Space Flight Center

Według Jima Garvina, głównego badacza DAVINCI, wszystkie dane z poprzednich misji przyczyniają się do stałego rozwijania naszej wiedzy o historii Wenus. Szczegółowa mapa dostarczona przez DAVINCI pomoże naukowcom zrozumieć, w jaki sposób powstały tessery — czy to w procesach podobnych do gór na Ziemi, czy wulkanów. Na powierzchni Wenus wszak istnieje ponad 85 000 wulkanów, znacznie więcej niż 1500 wulkanów na Ziemi.

Misja DAVINCI obejmuje zarówno sondę atmosferyczną, jak i orbiter, których celem jest poszerzenie naszej wiedzy na temat gęstej, toksycznej atmosfery Wenus i zbadanie, czy planeta kiedyś miała oceany. Sonda wykona również pierwsze obrazy powierzchni Wenus od czasu radzieckiej misji Wenera 14 w 1982 roku. To wprost nieprawdopodobne, że sąsiadująca z nami planeta nie ma nowych zdjęć od ponad czterdziestu lat.

Nawigacja wpisu

← IXPE zajrzał w bezpośrednie otoczenie dwunastu czarnych dziur
Ciemnych komet jest więcej, niż się wydawało. Okazuje się, że można je podzielić na dwie grupy →

NAJNOWSZE

  • 29 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki NASA nauczyła sondę MRO nowych sztuczek. Oto, co teraz widzi pod powierzchnią Marsa
  • 26 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki To wcale nie jest dziura w Saturnie. Jak ją teraz przegapisz, będzie trzeba czekać do 2040 roku
  • 26 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Alkohol w otoczeniu odległej gwiazdy. Może zdradzić sekret życia na Ziemi
  • 26 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Chiny wyślą drona na Marsa. To on znajdzie próbki, które trafią na Ziemię
  • 25 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Gigantyczne klify na Merkurym. To Słońce za nie odpowiada

PATRONITE

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme