PLUTON: Spotkanie z New Horizons TERAZ!!!

hh-768x768

Właśnie w tej chwili sonda New Horizons przelatuje 12 500 km nad powierzchnią Plutona! Nie wiem jak Wy, ale ja jestem poruszony, że 5 miliardów kilometrów od Ziemi stworzona przez człowieka sonda właśnie poznaje, odkrywa system Pluton-Charon, obserwuje i fotografuje rzeczy, których nikt na Ziemi jeszcze nigdy nie widział. Pierwsze zdjęcie z przelotu przedstawione zostanie dopiero jutro wieczorem, ale to się dzieje teraz, dokładnie w tej chwili. Siedem instrumentów na pokładzie pobierając zaledwie 28 W mocy zbiera ogromne ilości danych, które jeszcze dzisiaj zacznie wysyłać na Ziemię i będzie wysyłał je przez kolejne kilkanaście miesięcy dając planetologom pracę na wiele, wiele lat.

Wraz z NASA zapraszam do obejrzenia poniższego filmu o sondzie, o Plutonie, o ludziach którzy poświęcili swoją karierę dla tej jednej misji, którzy przez lata lobbowali za wysłaniem misji do Plutona, napotykali tony przeszkód, potem przeszli przez fazę projektowania misji, oczekiwania na start, a następnie musieli czekać właśnie na dzisiaj, na ten dzień, na 14. lipca 2015. Wczoraj głównym zdaniem wymienianym przez członków zespołu było:

Nie możemy uwierzyć, że to już dzisiaj. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się, że ten przelot jest gdzieś w przyszłości. On zdefiniował nasze życie. To oczekiwanie właśnie się kończy. To surrealistyczne doświadczenie.

Zapraszam na film:

 • Dzisiaj w pracy próbowałem zarazić tym kilka osób, ale zdumiewające jest jak ludzie są zajęci swoimi mrówczymi interesami. „Co za różnica?” „A niby jak to mnie wpływa?” „Pfff, proszę Cię, szczerze mówiąc mam to w d…e!” 😉

  • szkoda, że tak jest. Ja się strasznie jaram:)

 • jh

  To niesamowite. 10 lat ciężkiej pracy, dla kilku GB zdjęć. Ale zdjęć, które pokazują tak wiele. Moim zdaniem to misja równie ważna albo nawet ważniejsza niż Rosetta. Ale jednak trochę to tragiczne, że przeleci raz koło Plutona i zginie w pustce Kosmosu.

  • Niby tak, ale gdyby wysłana została w celu wejścia na orbitę to zamiast lecieć ok. 10 lat, leciałaby ponad 80. To ja już wolę, żeby raz przeleciała jak mam 34 lata, niż gdy będę miał 114 😀

 • Oskar

  Myślę, że jesteśmy świadkami wielkiego i ważnego wydarzenia, poznajemy zupełnie obcy, zimny świat. A New Horizons może odkryć dla nas jeszcze wiele ciekawych rzeczy.