Wycieczka nad powierzchnią Ceres

Fantastyczne, trójwymiarowe szczegóły największego wzgórza, jasne kropki i inne formacje na powierzchni Ceres – to wszystko zobaczycie w najnowszym filmie stworzonym ze zdjęć przesłanych przez sondę Dawn.

Wyróżniająca się góra z jasnymi pasmami spływającymi po jej stromych zboczach to obiekt szczególnie fascynujący dla naukowców. Kształt wzgórza przypomina stożek lub piramidę. Jego wysokość szacowana jest na 6 kilometrów mierząc od poziomu równin otaczających górę. Oznacza to, że góra może się równać z Mount McKinley na Alasce, najwyższym punktem Ameryki Północnej.

gora

Równie ciekawym obiektym jest krater Occator, w którym znajdują się najjaśniejsze na Ceres kropki. Nowa animacja symuluje przelot nad tym obszarem. Badając sposób w jaki jasne kropki Occatora odbijają światło na różnych długościach fali, zespół naukowców z misji Dawn nie zauważył zbytniego podobieństwa do lodu. Także albedo kropek – ilość światła odbijanego – jest mniejsze od prognoz dla lodu na powierzchni.

kropy

Źródło: NASA

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...