PIA20016

Powyższe zdjęcie przedstawia obraz Tytana – księżyca Saturna w podczerwieni. Zdjęcie zostało wykonane 13 listopada 2015 roku przez sondę Cassini podczas przelotu T-114 w pobliżu Tytana. Zdjęcie złożone jest z danych zebranych przez spektrometr działający w zakresie widzialnym i podczerwonym. Niebieski kolor na zdjęciu przedstawia promieniowanie w zakresie 1.3 mikrona, zielony – 2 mikrony a czerwony – 5 mikronów. Widok w zakresie widzialnym (0.5 mikrona) ukazałby jedynie gęstą atmosferę Tytana. Promieniowanie w zakresie bliskiej podczerwieni pozwala jednak instrumentom sondy Cassini przebi się przez atmosferę i ukazać powierzchnię księżyca.

Podczas tego przelotu w pobliżu Tytana sonda zbliżyła się do niego na 10 000 km, odległość zdecydowanie większą, niż podczas obserwacji optycznych, które się wykonuje z odległości ok. 1200 km. Taki odległy przelot pozwolił instrumentowi VIMS (visual and infrared mapping spectrometer) wykonać zdjęcia dużych obszarów księżyca ze średnią rozdzielczością (kilka kilometrów na piksel).

Zdjęcie zostało wykonane od strony zwróconej ku Saturnowi. Na zdjęciu widać równoległe, ciemne, wydmowe regiony nazwane Fensal (na północy) oraz Aztlan (na południu), które razem tworzą kształ przypominający przewróconą literę H.

Źródło: NASA/JPL/University of Arizona/University of Idaho