10-anartistsimp

Japońska Agencja Kosmiczna poinformowała dzisiajna specjalnie zorganizowanej  konferencji prasowej, że sonda Akatsuki skutecznie weszła na orbitę wokół Wenus, po tym jak pierwsza próba wejścia na orbitę drugiej planety od Słońca zakończyła się niepowodzeniem dokładnie pięć lat wcześniej.

Sukces sprawia, że po raz pierwszy w historii japońska sonda kosmiczna weszła na orbitę wokół planety innej niż Ziemia.

„Funkcja działa prawidłowo,” poinformował menedżer projektu Akatsuki Masato Nakamura   z JAXA.

„Wstępne obserwacje będziemy prowadzili przez trzy miesięcy…Następnie przejdziemy w tryb pełnych obserwacji w okolicach kwietnia,” powiedział.

Sonda Akatsuki  została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną w 2010 roku kosztem 205 milionów dolarów. Celem misji jest prowadzenie obserwacji atmosfery i gorącej, wulkanicznej powierzchni Wenus.

Jednak sondzie nie udało się wejść na orbitę wokół Wenus. Zamiast tego sonda przeleciała tylko w pobliżu planety zmuszając inżynierów do wykonania drugiego podejścia.

Udane wejście na orbitę miało miejsce w tydzień po tym jak inna japońska sonda kosmiczna Hayabusa-2 przeleciała w pobliżu Ziemi, wykorzystując jej przyciąganie grawitacyjne do zwiększenia prędkości w drodze do planetoidy Ryugu. Podczas maksymalnego zbliżenia Hayabusa-2 znajdowała się w odległości 3090 kilometrów od powierzchni planety.

Hayabusa-2 wyruszyła w swoją sześcioletnią podróż rok temu. Celem misji jest przywiezienie na Ziemię próbek z powierzchni planetoidy. Do Ryugu sonda dotrze w połowie 2018 roku, a próbki powinny wrócić na Ziemię pod koniec 2020 roku.

 

By Radek Kosarzycki

Redaktor naczelny Pulsu Kosmosu oraz Focus.pl. Miłośnik psów