Ceremonia podpisania umów dot. misji JUICE

Jupiter_mission_contract_ceremony

Europejska Agencja Kosmiczna oraz Airbus Defence & Space podpisały dzisiaj umowę dotyczącą budowy sondy JUICE – JUpiter ICy moons Explorer.

W maju 2012 roku misja JUICE została wybrana jako pierwsza misja dużej klasy w ramach programu Europejskiej Agencji Kosmicznej „Cosmic Vision 2015-25”, jej start planowany jest na rok 2022, a dotarcie do gazowego olbrzyma na rok 2030.

Przez trzy i pół roku JUICE będzie okrążał Jowisza, badając jego burzliwą atmosferę, rozległą magnetosferę oraz delikatny zestaw ciemnych pierścieni. Jednocześnie sonda będzie miała za zadanie lodowych księżyców: Ganimedesa, Europy i Kalisto. Ostatnim etapem misji będzie wejście na orbitę wokół Ganimedesa.

Wszystkie trzy księżyce rozmiarami przypominające planety mogą skrywać pod lodową powierzchnią rozległe oceany ciekłej wody. Sonda Juice ma za zadanie sprawdzić czy we wnętrzach tych księżyców może istnieć potencjał do powstania życia.

W lipcu br. Airbus Defence & Space SAS we Francji został wybrany jako pierwszy wykonawca, gdy ESA zatwierdziła umowę o wartości 350 milionów euro.

Umowa obejmuje projekt, rozwój, budowę, integrację, testy, start oraz uruchomienie sondy w przestrzeni kosmicznej. Start na szczycie rakiety Ariane 5 nie wchodzi w skład umowy. W tym zakresie umowa zostanie podpisana z Arianespace w późniejszym czasie.

W lutym 2013 roku ESA zatwierdziła wybór 10 najnowocześniejszych instrumentów, które powstają w zespołach rozprzestrzenionych na 16 europejskich krajów, ESA oraz Japonię.

Sonda zostanie złożona w Airbus Defence and Space GmbH w Friedrichshafen w Niemczech.

Źródło: ESA  1. Miejmy nadzieję, że wreszcie misja tego typu dojdzie do skutku i nie podzieli losu Jupiter Icy Moons Orbiter. Wszyscy wypatrują życia na exoplanetach, a tymczasem może coś czai siępod powierzchnią galileuszowych księżyców.

    1. Piotr – ta misja już dochodzi do skutku – na tym etapie już nie ma możliwości wycofania się. Ta misja przeszła wszelkie wielomiesięczne etapy walidacji – teraz weszła w etap realizacji. Jednocześnie, żeby było zabawniej, taka sama misja została pod koniec roku zatwierdzona przez NASA – i też poleci w tamtą stronę w tym samym czasie. Jedyna różnica jest taka, że ESA będzie badać trzy księżyce, a najbardziej Ganimedesa, natomiast misja NASA skupi się tylko i wyłącznie na Europie. Więc można bookować czas na okolicy 2030 roku – wtedy Puls Kosmosu, najlepszy w Europie dostawca aktualności informacyjnych będzie sypał nowościami co 5 minut.

      1. Jak sam piszesz – dochodzi 😀 Więc teraz trzymajmy kciuki aby ostatecznie doszła no i doleciała do celu (wraz z pozostałymi)!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com