Sonda Cassini obserwuje epsilon Orionis przez gejzery Enceladusa

Gdy sonda Cassini po raz pierwsza zaobserwowała gejzery wody strzelające w przestrzeń kosmiczną z południowego rejonu Enceladusa, jednego z księżyców Saturna, było to niespodzianka dla naukowców. Podczas pierwszego przelotu przez gejzer poznaliśmy odpowiedzi na niektóre pytania. Jednak do dzisiaj pytań jest dużo więcej – 2 dni temu sonda Cassini znów mogła zmierzyć się z zadaniem poszukiwania odpowiedzi na niektóre z nich.

11 marca sonda Cassini znalazła się w idealnej konfiguracji, aby obserwować światło gwiazdy Epsilon Orionis – centralnej gwiazdy Pasa Oriona – przechodzące przez gejzery Enceladusa.  Tego typu obserwacje zwane są zaćmieniami gwiazdy i umożliwiają uzyskanie nowych informacji o składzie chemicznym i gęstości gejzerów. Instrument UVIS (Ultraviolet Imaging Spectrograph) będzie rejestrował właśnie tego typu dane. Po dotarciu na Ziemię, dane zostaną gruntownie przeanalizowane.

Wizja artystyczna gejzerów na Enceladusie. Zdjęcie: NASA/JPL

Wizja artystyczna gejzerów na Enceladusie. Zdjęcie: NASA/JPL

Źródło: Universe Today

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...