Cień Księżyca pada na Indonezję w tym zdjęciu wykonanym przez sondę DSCOVR 9 marca 2016 roku.  Źródło: DSCOVR EPIC team
Cień Księżyca pada na Indonezję w tym zdjęciu wykonanym przez sondę DSCOVR 9 marca 2016 roku.
Źródło: DSCOVR EPIC team

8 marca br. Księżyc na chwilę zablokował światło słoneczne w ramach jedynego w tym roku całkowitego zaćmienia Słońca. Wydarzenie to można było obserwować z części południowo-wschodniej Azji, Indonezji i Mikronezji. Tysiące obserwatorów przyglądało się temu zjawisku zarówno z Ziemi jak i na żywo w internecie. Choć dla większości widok ten przedstawiał Księżyc powoli nachodzący na tarczę Słońca przed pełnym zaćmieniem, które pozwoliło na zaobserwowanie jasnej korony, spoglądając na Ziemię z przestrzeni kosmicznej, można było zobaczyć ciemny cień Księżyca przechodzący powoli przez tarczę Ziemi.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane za pomocą instrumentu EPIC (Earth Polychromatic Imaging Camera) zainstalowanego na pokładzie sondy DSCOVR. To jedno z dwunastu zdjęć wykonanych w trakcie zaćmienia z punktu L1 (znajdującego się 1.6 miliona km od Ziemi).

Wystrzelona w przestrzeń kosmiczną 11 lutego 2015 roku, sonda DSCOVR obserwuje zarówno Ziemię jak i pogodę kosmiczną co pozwala jej na wydawanie ostrzeżeń o burzach słonecznych nawet z godzinnym wyprzedzeniem. Położenie sondy pozwala jej bezustannie obserwować oświetloną przez Słońce tarczę Ziemi – sonda DSCOVR znajduje się zawsze między Słońcem a Ziemią.

eclipse_epc_2016068_3-580x431
Cień Księżyca podczas całkowitej fazy zaćmienia wygląda jak czarna dziura na Ziemi (aczkolwiek bez osobliwości). Źródło: DSCOVR/EPIC

Sami zobaczcie animację cienia Księżyca przesuwającego się po Oceanie Spokojnym poniżej:

eclipse_epc_2016068

Kolejne zaćmienie Słońca w 2016 roku będzie miało miejsce 1 września – będzie to zaćmienie częściowe widoczne z Afryki i Oceanu Indyjskiego. Kolejne całkowite zaćmienie Słońca będzie miało miejsce 21 sierpnia 2017 roku – będzie je można obserwować w USA.

Źródło: NASA Earth Observatory

Uwaga: Marcowe zaćmienie zostało zarejestrowane także przez japońskiego satelitę pogodowego znajdującego się na orbicie geostacjonarnej:

Źródło: UniverseToday