20160508_144041

„Co za fantastyczna podróż!” – to pierwsze zdanie, które przychodzi mi do głowy po zaledwie sześciu godzinach spędzonych na lekturze tej książki.

Odkąd pamiętam zawsze interesowałem się astronomią mniej lub bardziej. Nigdy nie potrafiłem się zdecydować która „działka” astronomii jest najciekawsza: czy są to galaktyki? Gwiazdy? A może planety i księżyce? Zawsze towarzyszyła mi jakaś nieodparta chęć badania Wszechświata jako całości, odległych galaktyk, a co tam, nawet gromad galaktyk… a jednocześnie wiedziałem, że bardziej ekscytująca może być mniejsza skala, nasz układ planetarny, nasze kosmiczne sąsiedztwo, które już dzisiaj możemy badać za pomocą międzyplanetarnych sond kosmicznych.

1
„Sprzęt projektowany był, aby przetrwać dziewięćdziesiąt dni, ale okazał się bardzo trwały. Orbiter Viking 1 przetrwał prawie dwa lata, a orbiter Viking 2 przetrwał nieco ponad cztery. Na powierzchni natomiast, lądownik Viking 2 zakończył pracę po wyczerpaniu baterii po trzech i pół roku, natomiast niezłomny Viking 1 wciąż dobrze działał po ponad sześciu latach, gdy prostu ludzki błąd podczas aktualizacji oprogramowania sprawił, że złożeniu uległa antena przez co kontakt z Ziemią został utracony.” – Dreams of other worlds, strona 23

Książka, którą dzisiaj mam okazję Wam opisać zabiera Czytelnika w fantastyczną podróż po historii eksploracji przestrzeni kosmicznej ostatnich 40 lat. Choć na pierwszy rzut oka pokaźne ponad 400 stron wydaje się nieco przytłaczające, to po kilku godzinach okazuje się, że przewracamy ostatnią stronę… i chcemy więcej, dużo więcej.

20160508_144113

Autorzy zręcznie prowadzą nas przez wzloty i upadki  wieloletniego programu badań kosmicznych, pozwalając nam zajrzeć za kulisy 11 przełomowych misji kosmicznych, które zrewolucjonizowały naszą wiedzę o naszym miejscu we Wszechświecie.

W książce przedstawiono następujące misje:

 1. Viking
 2. Łaziki Mars Exploration Rovers
 3. Voyager
 4. Cassini
 5. Stardust
 6. SOHO
 7. Hipparcos
 8. Spitzer
 9. Chandra
 10. Kosmiczny Teleskop Hubble’a
 11. WMAP

Nie dajmy się jednak zwieść – ta książka zdecydowanie nie jest miejscem, w którym znajdziemy szczegółowe informacje techniczne o ładunku, opis instrumentów czy spisz wszystkich eksperymentów wykonywanych w ramach kolejnych misji. Zamiast tego otrzymujemy do ręki wciągającą i ekscytującą opowieść o postępie nauki, o naukowcach, ich nadziejach, oczekiwaniach, zaskoczeniach i o tym jak stopniowo przedostawali się i zajmowali miejsce w powszechnej świadomości. Choć badania przestrzeni kosmicznej, poszukiwania nowych światów są niesamowicie fascynujące, należy też pamiętać o ludziach, którzy za nimi stoją. To także są przeciętni ludzie, którzy codziennie idą do pracy i dokonują niesamowitych rzeczy – kontaktują się z sondami, które właśnie opuszczają nasz Układ Słoneczny, kontrolują łaziki na Marsie czy nawigują lądownikiem, który po długiej tułaczce ląduje na powierzchni olbrzymiego księżyca Saturna.

2

Dreams of other worlds to lekki, z polotem spisany zapis początków pozaziemskiego etapu historii ludzkości – etapu, który rozpoczął się dopiero kilkadziesiąt lat temu.

Autorzy:

Chris Impey – profesor astronomii na Uniwersytecie Arizony. Autor takich książek jak The Living Cosmos, How it Ends oraz How it began.

Holly Henry – profesor na California State University w San Bernardino. Autorka Virginia Woolf and the Discourse of Science: The Aesthetics of Astronomy.


Tytuł: Dreams of Other Worlds. The Amazing Story of Unmanned Space Exploration

Autorzy: Chris Impey, Holly Henry

Stron: 450

Język: angielski

Wydawnictwo: Princeton University Press

Link: http://press.princeton.edu/titles/10067.html

Review in English: https://readaboutscience.wordpress.com/2016/05/08/dreams-of-other-worlds-chris-impey/

20160508_144002