Zdjęcie wykonane przez sondę Galileo przedstawiające łańcuch kraterów na powierzchni Ganimedesa. Źródło: NASA/JPL
Zdjęcie wykonane przez sondę Galileo przedstawiające łańcuch kraterów na powierzchni Ganimedesa. Źródło: NASA/JPL

Powyższe zdjęcie wykonane przez sondę Galileo 5 kwietnia 1997 roku przedstawia  Enki Catena, łańcuch kraterów o długości 161.3 km na powierzchni Ganimedesa – jednego z księżyców Jowisza. Nazwany na cześć sumeryjskiego boga wody, Enki Catena najprawdopodobniej powstał wskutek uderzenia w powierzchnię księżyca komety, która za bardzo zbliżyła się do Jowisza i uległa rozerwaniu na 13 fragmentów, które kolejno uderzały w powierzchnię Ganimedesa…. taka miniaturowa wersja upadku komety Shoemaker-Levy 9 w 1994 roku.

Ganimedes jest nie tylko największym księżycem Jowisza, lecz także największym księżycem w całym Układzie Słonecznym. Przy średnicy 5268 km jest on większy od Plutona i Merkurego. Jednocześnie jest to jedyny księżyc charakteryzujący się własną magnetosferą.

Wyniesiona w przestrzeń kosmiczną w październiku 1989 roku sonda Galileo dotarła do Jowisza w grudniu 1995 roku. Po 34-krotnym okrążeniu gazowego olbrzyma zakończyła swoją misję wpadając w górne warstwy atmosfery Jowisza 21 września 2003 roku.

Źródło: CICLOPS