0
Share

Hubble obserwuje niesamowitą galaktyczną hybrydę

Powyższe zdjęcie wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia niesamowitą galaktykę UGC 12591. Owa galaktyka leży gdzieś pomiędzy galaktykami soczewkowatymi a spiralnymi. Obiekt oddalony jest od Ziemi o niecałe 400 milionów lat świetlnych i znajduje się w najbardziej zachodniej części Supergromady Ryb-Perseusza, długiego łańcucha gromad galaktyk rozciągającego się na setki milionów lat świetlnych – to jedna z największych znanych struktur we Wszechświecie.

Sama galaktyka jest także niesamowita: jest przede wszystkim niesamowicie masywna. Galaktyka wraz ze swoim halo zawiera kilkaset miliardów mas Słońca, nawet cztery razy więcej niż Droga Mleczna. Co więcej, galaktyka niesamowicie szybko rotuje – nawet 1,8 mln km/h.

Obserwacje prowadzone za pomocą teleskopu Hubble’a pomagają astronomom zrozumieć masę UGC 1259 oraz określić czy galaktyka powstała i stopniowo akumulowała masę czy jej masa jest wynikiem zderzenia i połączenia z inną dużą galaktyką.

Źródło: Goddard Space Flight Center

 

[AdSense-B]

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...