Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

Polska kieruje pracami nad nowym portalem kosmicznym HATCH

Posted on 28 listopada 2017 by Radek Kosarzycki

Wkrótce działalność rozpocznie nowy portal internetowy (HATCH) dedykowany projektom badawczym europejskiej branży kosmicznej. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom spełniał on będzie liczne funkcje:

  • ułatwi specjalistom pracującym w sektorze kosmicznym nawiązywanie współpracy
    i formowanie nowych konsorcjów;
  • umożliwi im także identyfikację możliwości pozyskania dofinansowania oraz możliwości komercjalizacji uzyskanych wyników i wykorzystania nowo powstałych technologii;
  • wszystkim zainteresowanym, w tym dziennikarzom i dydaktykom, pozwoli na pozyskanie informacji o wynikach europejskich projektów prowadzonych w sektorze kosmicznym

Portal ma także za zadanie wzbudzanie zainteresowania branżą kosmiczną oraz nauką wśród szerokiej publiczności. Jego głównym celem jest, zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, „stworzenie przyjaznego dla użytkownika i atrakcyjnego wizualnie wyczerpującego źródła informacji na potrzeby badań sektora kosmicznego w Europie”.

Jak przyznaje dr Krzysztof Kanawka z Blue Dot Solutions „HATCH jest niezwykle istotny z polskiej perspektywy. Projekty kosmiczne są w Polsce realizowane od niedawna przez podmioty o dość małym doświadczeniu w tej branży. HATCH daje szansę na lepszą identyfikację nisz technologicznych i trendów rozwojowych, także przez takie właśnie mniej doświadczone podmioty. Ma więc szansę wymiernie wspomóc rozwój polskiego sektora kosmicznego”.

Konsorcjum pracującemu nad stworzeniem portalu przewodzi polska firma specjalizująca się w tematyce GNSS, EO, zintegrowanych aplikacji oraz informacji/danych w sektorze kosmicznym – Blue Dot Solutions. Projekt zgłoszony przez konsorcjum poddany został rygorystycznej ocenie, w efekcie której przyznane im zostało finansowanie w ramach programu Horyzont 2020 (Działania Koordynacyjne i Wspierające, CSA).

Projekt HATCH zainaugurowany został 1 listopada 2017, przewidywany czas jego trwania to 20 miesięcy.

W skład konsorcjum wchodzą partnerzy z różnych krajów Unii Europejskiej: cztery małe i średnie przedsiębiorstwa (SMEs) oraz jedno centrum technologiczne. Zbudowane zostało przez brytyjską firmę Catena Space dzięki posiadanemu przez nią doświadczeniu oraz znajomości branży.

Członkowie konsorcjum mają bogate doświadczenie w pracy w sektorze kosmicznym, zarządzaniu przedsiębiorstwem, pracy z najnowszymi technologiami, tworzeniu stron internetowych, oraz budowaniu i implementacji strategii komunikacji i dyseminacji cyfrowej. Większość członków konsorcjum współpracowało już wcześniej ze sobą.

Polskiego lidera, Blue Dot Solutions, reprezentują w projekcie dr Katarzyna Sidło (koordynatorka projektu) oraz dr Krzysztof Kanawka (ekspert).

 

Wszystkich zainteresowanych nowościami w branży kosmicznej oraz postępem projektu zachęcamy do zapisania się na nasz newsletter na stronie projektu www.spacehatch.eu.

Zachęcamy również do aktywnego udziału w budowaniu portalu HATCH – między innymi poprzez branie udziału w przygotowanych przez nas ankietach (dostępnych na naszej stronie internetowej), a także przesyłanie nam swoich uwag oraz sugestii. To dzięki nim budowany przez nas portal będzie mógł w pełni odpowiadać potrzebom i spełniać oczekiwania użytkowników.

Źródło: Blue Dot Solutions

Nawigacja wpisu

← Nowe metody pomiaru rozmiarów gwiazd neutronowych
Najbardziej szczegółowy radiowy obraz pobliskiej galaktyki karłowatej →

NAJNOWSZE

  • 10 maja 2025 by Radek Kosarzycki Wystarczy jedno potężne zderzenie, a planeta będzie dźwięczeć przez miliony lat
  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki Planetoida wielkości stadionu zbliży się do Ziemi. Takie rzeczy nie zdarzają się codziennie
  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki ESA dokonała przełomu w kosmicznych lotach w formacji. Co za precyzja!
  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki NASA wycofuje się z planu prywatnego startu łazika księżycowego VIPER
  • 8 maja 2025 by Radek Kosarzycki Ani to galaktyka, ani gromada gwiazd. Naukowcy nie mogą się zdecydować

NEWSLETTER

PODCAST

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme