Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

NASA ogłasza finałowe misje programu New Frontiers

Posted on 20 grudnia 2017 by Radek Kosarzycki

NASA wybrała dwie misje, które zostały finalistami w konkursie mającym wyłonić kolejną misję robotyczną w ramach programu New Frontiers. Start misji planowany jest na połowę lat dwudziestych.

Godzinę temu, po długim procesie wyboru NASA ogłosiła dwa zwycięskie z 12 złożonych w kwietniu projektów.

W grze pozostają:

1. Comet Astrobiology Exploration Sample Return (CAESAR)

Celem misji CAESAR będzie przywiezienie na Ziemię próbek pobranych z powierzchni jądra komety 67P/Czuriumow-Gerasimienko zbadanego już dokładnie przez sondę Rosetta. Próbki pozwolą naukowcom dokładniej przeanalizować pochodzenie i historię komety.

2. Dragonfly

Dragonfly to dron, który będzie w stanie badać prebiotyczną chemię wielu różnych miejsc na powierzchni Tytana, największego księżyca Saturna.

Obie misje otrzymają teraz wsparcie finansowe do końca przyszłego roku. W tym czasie naukowcy mają czas dalej rozwijać i precyzować koncepcje przedstawionych misji. NASA planuje wybrać jedną z tych dwóch misji wiosną 2019 roku. Wybrana misja przejdzie do kolejnych stadiów realizacji.

Wybrana w ramach tego konkursu misja będzie czwartą z kolei misją realizowaną w ramach programu New Frontiers, w którym górną granicę kosztów stanowi około 850 milionów dolarów. Wcześniej w ramach tego programu zrealizowano misję New Horizons, Juno oraz OSIRIS-REx.

Oprócz tego NASA ogłosiła wybór dwóch misji, które otrzymają wsparcie finansowe na rozwój technologii. Obie misje będą mogły startować w kolejnych konkursach na misje w ramach programu New Frontiers.

Wybrane koncepcje to:

Enceladus Life Signatures and Habitability (ELSAH)

Misja ELSAH otrzyma finanse na rozwój wydajnych technik ograniczania zanieczyszczenia sondy, które umożliwią wykrywanie życia na powierzchni Enceladusa.

Venus In situ Composition Investigations (VICI)

W tym przypadku naukowcy otrzymają środki na dalsze udoskonalanie Venus Element and Mineralogy Camera – instrumentu, który będzie musiał sprostać wymagającym warunkom panującym na powierzchni Wenus. Instrument ten wykorzystuje lasery na lądowniku do pomiaru mineralogii i składu chemicznego skał na powierzchni Wenus.

Źródło: NASA

 

Nawigacja wpisu

← Potężne bąble na powierzchni czerwonego olbrzyma
Planety sprzyjające życiu krążące wokół pulsarów? →

NAJNOWSZE

  • 29 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki NASA nauczyła sondę MRO nowych sztuczek. Oto, co teraz widzi pod powierzchnią Marsa
  • 26 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki To wcale nie jest dziura w Saturnie. Jak ją teraz przegapisz, będzie trzeba czekać do 2040 roku
  • 26 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Alkohol w otoczeniu odległej gwiazdy. Może zdradzić sekret życia na Ziemi
  • 26 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Chiny wyślą drona na Marsa. To on znajdzie próbki, które trafią na Ziemię
  • 25 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Gigantyczne klify na Merkurym. To Słońce za nie odpowiada

PATRONITE

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme