Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

Hubble obserwuje osobliwe zderzenie galaktyk

Posted on 16 maja 2019 by Radek Kosarzycki

Kosmiczny Teleskop Hubble’a wykonał nowe zdjęcie spektakularnej nieregularnej galaktyki NGC 4485, która uległa odkształceniu wskutek oddziaływać od swojej większej sąsiadki. Grawitacja drugiej galaktyki zaburzyła uporządkowany zbiór gwiazd, gazu i pyłu powodując powstanie chaotycznego regionu pełnego nowo narodzonych, gorących, niebieskich gwiazd oraz chaotycznych zagęszczeń i strumieni pyłu i gazu.

Nieregularna galaktyka NGC 4485 zaangażowana jest w dramatyczne grawitacyjne przeciąganie z większą galaktyką NGC 4490, która znajduje się poza kadrem na prawo i w dół od tego zdjęcia. Osobliwy wynik tych oddziaływań, przeciągające się galaktyki w gwiazdozbiorze Psów Gończych, oddalone od Ziemi o około 30 milionów lat świetlnych, doczekał się własnego oznaczenia w Atlasie Osobliwych Galaktyk: Arp 269.

Po tym jak już się minęły, NGC 4485 oraz NGC 4490 oddalają się od siebie, znacznie zmienione w stosunku do tego jak wyglądały przed zbliżeniem. Oddziaływania grawitacyjne między nimi nadal je odkształcają nie do poznania, jednocześnie tworząc w niektórych obszarach idealne miejsce na intensywną aktywność gwiazdotwórczą.

Galaktyczne przeciąganie liny doprowadziło do powstania strumienia materii o długości około 25 000 lat świetlnych łączącego obie galaktyki. Strumień ten złożony jest z jasnych węzłów, potężnych zagęszczeń gazu oraz rozległych obszarów aktywności gwiazdotwórczej, w których powstają młode, masywne, niebieskie gwiazdy. Owe, niezwykle krótko żyjące, gwiazdy szybko wyczerpią swoje paliwo i zakończą życie w potężnych eksplozjach. Choć takie procesy wydają się niszczącymi, to wzbogacają kosmiczne otoczenie o cięższe pierwiastki i dostarczają nowej materii do formowania nowej generacji gwiazd.

W NGC 4485 widoczne są dwa bardzo różniące się od siebie regiony: po lewej stronie mamy fragmenty poprzedniej spiralnej budowy galaktyki, która swego czasu ewoluowała jak normalna galaktyka. W prawej części kadru widzimy fragment galaktyki wyrwany w kierunku większej sąsiadki, pełen gorących, niebieskich gwiazd i strumieni pyłu i gazu.

Powyższe zdjęcie wykonano za pomocą kamery Wide Field Camera 3 (WFC3) zainstalowanej na pokładzie Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Źródło: STScI

Nawigacja wpisu

← Lot nad Aeolis Mons na Marsie [WIDEO]
A po Księżycu, ludzie na Marsie do 2033 roku… albo 2060 →

NAJNOWSZE

  • 29 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki NASA nauczyła sondę MRO nowych sztuczek. Oto, co teraz widzi pod powierzchnią Marsa
  • 26 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki To wcale nie jest dziura w Saturnie. Jak ją teraz przegapisz, będzie trzeba czekać do 2040 roku
  • 26 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Alkohol w otoczeniu odległej gwiazdy. Może zdradzić sekret życia na Ziemi
  • 26 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Chiny wyślą drona na Marsa. To on znajdzie próbki, które trafią na Ziemię
  • 25 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Gigantyczne klify na Merkurym. To Słońce za nie odpowiada

PATRONITE

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme