Lot nad Aeolis Mons na Marsie [WIDEO]

Poniższa grafika przedstawia trasę łazika Curiosity wspinającego się na Aeolis Mons na Marsie. Źródło: NASA/JPL-Caltech/ESA/University of Arizona/JHUAPL/MSSS/USGS Astrogeology Science Center

Chcieliście kiedykolwiek polecieć na Marsa? Najnowsza animacja pokazuje jak mógłby wyglądać lot nad Aeolis Mons, na którą od 2014 roku wspina się łazik Curiosity.

Film pokazuje kilka regionów na górze, które szczególnie intrygują naukowców z zespołu Curiosity. prócz tego możemy także obejrzeć proponowaną na najbliższe lata trasę łazika.

Każdy z przedstawionych regionów charakteryzuje inny okres historii Aeolis Mons, która wznosi się na 5 kilometrów od podstaw Krateru Gale. Naukowcy z zespołu Curiosity chcą odwiedzić wszystkie te miejsca, aby dowiedzieć się więcej o historii wody, która stopniowo znikała wraz ze zmianami klimatu.

Wiedza o tym jak te zmiany zachodziły w otoczeniu Aeolis Mons dostarczy nam nowych informacji o tym dlaczego woda – jeden z najbardziej kluczowych elementów dla życia – zniknęła z Marsa miliardy lat temu.

Źródło: NASADodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com