Chińczycy budują nową rakietę. Chcą nią wozić tajkonautów na Księżyc

A to niespodzianka! Chiny poinformowały właśnie, że budują nową rakietę, która będzie w stanie dostarczyć tajkonautów aż na Księżyc.

Nowa rakieta zaprezentowana została podczas Chińskiej Konferencji Kosmicznej w Fuzhou we wschodnich Chinach. Pojazd będzie w stanie wynieść 25 ton metrycznych ładunku na orbitę Księżyca. W momencie startu rakieta będzie miała masę 2200 ton metrycznych, czyli niemal trzykrotnie większą od obecnie największej rakiety Długi Marsz 5.

Rakieta 921

Do napędu rakiety posłużą trzy rakiety o średnicy 5 m, dzięki czemu będzie ona w całości przypominać rakietę Delta IV Heavy oraz Falcon Heavy. Sama rakieta będzie miała wysokość 87.

Cały świat obserwuje właśnie wzrost zainteresowania eksploracją Księżyca, zarówno załogową jak i bezzałogową. Tym razem zawiązują się jednak porozumienia międzynarodowe, które pozwolą większej liczbie krajów realizować załogowe misje księżycowe – mówi Zhou Yanfei, zastępca głównego inżyniera programu załogowych misji kosmicznych w Chinach.

Jak na razie nie wiadomo kiedy nowa rakiety odbędzie chociaż pierwszy lot testowy, nie mówiąc już o lądowaniu na Księżycu.

Zanim do tego dojdzie musimy opanować technikę lądowania na Księżycu i powrotu na Ziemię. Do realizacji załogowych misji księżycowych, obecnie największa chińska rakieta Długi Marsz 5 jest za mała. Analogicznie, statki Shenzhou nie są przystosowane do lądowania na Księżycu – dodaje Zhou.

Nie będzie wielkiej rakiety?

Oficjalnie nikt w Chinach nie mówi jeszcze o konkretnym planie załogowych misji księzycowych. Nie zmienia to jednak faktu, że wielokrotnie wspominano, że w przyszłości Chiny chcą wysłać swoich ludzi na Srebrny Glob. Pierwotnie miała do tego posłużyć rakieta Długi Marsz-9 napędzana pierwszym członem o średnicy 10 m, przypominająca chociażby rakietę Saturn V czy Space Launch System. Niemniej jednak, nowy projekt składający się z trzech członów może pozwolić Chinom szybciej zrealizować misję.

Rakieta jak na razie nie otrzymała jeszcze własnej nazwy, choć nazywana jest w mediach rakietą 921, co stanowi odniesienie do daty ogłoszenia chińskiego programu kosmicznych lotów załogowych czyli do 21 września 1992 r.

W międzyczasie, w przyszłym roku Chiny rozpoczną wynosić na orbitę moduły swojej przyszłej stacji kosmicznej.

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...