Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

Nie tylko Elonowi wybuchają rakiety. W Chinach dzieje się to samo

Posted on 15 czerwca 2022 by Radek Kosarzycki

Na początku 2021 roku niemal co tydzień mogliśmy obserwować eksplozje lądujących/spadających z nieba Starshipów. Elon Musk wysyłał na wysokość 10-12 kilometrów kolejne prototypy swojej nowej rakiety, a następnie inżynierowie analizowali co poszło nie tak podczas lądowania, wprowadzali poprawki i wysyłali kolejne rakiety. Dzięki temu 6 maja udało się wysłać Starshipa na 12 km, a następnie miękko nim wylądować na stanowisku startowym. Teraz okazuje się, że w Chinach także dochodzi do eksplozji na kosmodromach.

Zdjęcia satelitarne wykonana przez satelity komercyjne wskazują, że w październiku 2021 roku doszło do potężnej eksplozji w Centrum Startów Satelitarnych w Jiuqyan na pustyni Gobi w Chinach. To najważniejszy kosmodrom w Chinach. To właśnie stamtąd startują misje załogowych statków kosmicznych Shenzhou.

Chiny oczywiście nie informowały o eksplozji. Przypadkiem dostrzegł ją na zdjęciach Airbusa miłośnik przestrzeni kosmicznej Harry Stranger. Dowodami eksplozji podzielił się kilka dni temu na Twitterze.

High resolution satellite imagery shows that there was an explosion at a launch pad south of the Jiuquan Satellite Launch Center in October 2021.

The location of this pad is 40°50'13.3"N, 100°10'31.8"E (https://t.co/KjLngbke1t). pic.twitter.com/Qckwaqtcrj

— Harry Stranger (@Harry__Stranger) June 10, 2022

Na zdjęciach widać stanowisko wykorzystywane najprawdopodobniej do testowania silników rakietowych na paliwo stałe. O ile na zdjęciu z października wszystko wygląda w porządku, to już na zdjęciu z listopada widać skutki potężnej eksplozji, która musiała wstrząsnąć kompleksem dni lub tygodnie wcześniej. Dodatkowe informacje zebrane przez dziennikarzy z portalu SpaceNews pozwoliły ustalić, że do eksplozji doszło między 15 a 16 października 2021 r.

Ewidentnie jednak ryzyko eksplozji było wliczone w testy, bowiem nie miało większego wpływu na działalność portu kosmicznego. Jak zauważają dziennikarze, 15 października z tego samego centrum kosmicznego wystartowała misja załogowa Shenzhou-13.

Nawigacja wpisu

← Tysiące galaktyk na nowym ultrafioletowym zdjęciu z Hubble’a
Bogaty układ planetarny w naszym bezpośrednim gwiezdnym otoczeniu →

NAJNOWSZE

  • 18 lipca 2025 by Radek Kosarzycki Woda na Marsie? Być może, ale tylko dwa razy dziennie i przez miesiąc w roku
  • 18 lipca 2025 by Radek Kosarzycki Ta planeta traci milion ton atmosfery na sekundę. Winna jest jej własna gwiazda
  • 17 lipca 2025 by Radek Kosarzycki Sonda DART zmieniła trajektorię lotu planetoidy. Okazuje się, że to nie wszystko
  • 17 lipca 2025 by Radek Kosarzycki Wiatr pulsara zamiast dysku? Przełomowe obserwacje układu J1023
  • 17 lipca 2025 by Radek Kosarzycki Astronomowie znaleźli obiekt w idealnym rezonansie z Neptunem. To pierwszy taki przypadek

PATRONITE

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme