W czwartek 17 czerwca dwukadłubowy samolot Roc firmy Stratolaunch po raz siódmy w swojej historii wzbił się w powietrze i podczas trwającego ponad trzy godziny lotu pobił swój rekord wysokości.

Jeżeli nie pamiętacie, to Roc jest samolotem, który pierwotnie miał służyć do wynoszenia na kilkanaście kilometrów rakiet, które wystrzelone z pylonu pomiędzy kadłubami miałyby dostarczać satelity na niską orbitę okołoziemską. Firma Stratolaunch była dzieckiem Paula Allena, jednego z założycieli Microsoftu. Po śmierci Allena firma wpadła w tarapaty finansowe i o mały włos nie zniknęła z powierzchni Ziemi. Projekt jednak został uratowany. W ostatnich latach zmieniło się jedynie docelowe zastosowanie samolotu. Roc będzie teraz służył do wynoszenia i testowania pojazdów hipersonicznych.

Podczas swojego czwartkowego lotu Roc osiągnął wysokość 8200 metrów, co jest największą wysokością w historii tego samolotu.

Roc może i nazwę ma krótką, ale rozmiary naprawdę imponujące. Samolot ma 117 metrów rozpiętości skrzydeł. Na nagraniach powyżej widać między kadłubami charakterystyczny uchwyt do podczepiania pojazdów hipersonicznych. Aktualnie przygotowywany do testów jest hipersoniczny Talon-A o długości 8,5 metra, który docelowo ma osiągać prędkość sześciokrotnie większą od prędkości dźwięku. Inżynierowie przewidują rozpoczęcie lotów Talona-A na przyszły rok (2023).