Już za kilka miesięcy w kierunku metalowej planetoidy 16 Psyche poleci sonda kosmiczna o tej samej nazwie. Aktualnie trwają intensywne przygotowania, w ramach których naukowcy postanowili stworzyć m.in. możliwie najdokładniejszą mapę planetoidy.

Oczywiście do dolotu jeszcze trochę czasu minie. Po starcie z Ziemi sonda Psyche skieruje się w stronę Marsa, w pobliżu którego przeleci w 2023 roku wykorzystując go jako trampolinę grawitacyjną. Dzięki temu sonda doleci do celu swojej podróży w 2026 roku.

Planetoida Psyche jest naprawdę interesującym obiektem. Ze względu na bardzo nietypowy skład chemiczny naukowcy podejrzewają, że Psyche może być jądrem planety, która uległa zniszczeniu na wczesnym etapie formowania się Układu Słonecznego.

W artykule opublikowanym w periodyku Journal of Geophysical Research: Planets naukowcy opublikowali teraz wysokiej jakości model planetoidy z mapą o wysokiej rozdzielczości.

Mapa została opracowana na podstawie obserwacji prowadzonych za pomocą sieci radioteleskopów ALMA w Chile. Dzięki niej przygotowując misję naukowcy mogą mniej więcej zorientować się gdzie znajdują się szczególnie bogate w metale regiony na powierzchni planety, a gdzie kratery wypełnione regolitem. Rozdzielczość mapy wynosi 35 km/piksel.

Aktualnie planetoida Psyche znajduje się 502 mln km od Ziemi w Pasie Planetoid między orbitami Marsa i Jowisza.