Łazik Pragyan przesyła pierwsze zdjęcie lądownika Vikram. Od dawna brakowało takiej misji

Pierwszy indyjski łazik księżycowy, który zaledwie kilka dni temu zjechał z pokładu lądownika Vikram na powierzchnię Księżyca, po tym jak rozejrzał się po swojej okolicy i rozpoczął wykonywać pierwsze badania regolitu księżycowego obejrzał się za siebie i sfotografował sam lądownik, na pokładzie którego dotarł w to miejsce.

Dwa zdjęcia przedstawiające lądownik Vikram stojący na powierzchni Shiv Shakti Point zostąły opublikowane przez indyjską organizację ds. eksploracji przestrzeni kosmicznej w środę 30 sierpnia.

Obydwa zdjęcia zostały wykonane za pomocą kamery nawigacyjnej Navcam w środę o godzinie 3:30 polskiego czasu. Na zdjęciu po prawej stronie dodatkowo zaznaczono umieszczone w gruncie dwa instrumenty badawcze ChaSTE oraz ILSA. ChaSTE wykonał już pierwsze pomiary temperatury gruntu księżycowego, które zresztą były pierwszymi pomiarami temperatury wykonanymi kiedykolwiek w okolicach bieguna księżycowego. Co ciekawe, okazało się, że zaledwie 8 centymetrów pod powierzchnią grunt ma temperaturę -10 stopni Celsjusza, choć sama powierzchnia ma +60 st. C.

Aktualnie łazik rozpoczął już drugą połowę swojej zaplanowanej na 14 dni misji na powierzchni Księżyca.Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com