Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu
luna-25

Rosyjska sonda księżycowa Łuna-25 rozbiła się o powierzchnię Księżyca. I bardzo dobrze

Posted on 22 sierpnia 202317 stycznia 2024 by Radek Kosarzycki

Rosyjski sektor kosmiczny potwierdził swój własny zgon. Właściwie tytuł wyczerpuje cały temat i nie ma już, o czym pisać. Z obowiązku kronikarskiego kilka słów, których nie warto czytać.

Pierwsza rosyjska misja księżycowa od prawie 50 lat, sonda Łuna-25, rozbiła się na powierzchni Księżyca po bliżej niezidentyfikowanej awarii podczas wykonywania jednego z ostatnich manewrów przed lądowaniem.

Do nieudanej misji doszło ponad 500 dni od dnia, w którym Rosja potwierdziła, że jest krajem niegodnym zaufania i rządzonym przez frustratów wciąż tęskniących za słusznie minionym statusem mocarstwa.

Łączność z Łuną-25 została utracona w sobotę o godzinie 13:57 polskiego czasu. Według wstępnych ustaleń lądownik „przestał w tym momencie istnieć wskutek zderzenia z powierzchnią Księżyca”. Stwierdzono, że śledztwo ministerialne zostanie wszczęte w sprawie przyczyn katastrofy, nie wskazując jednak, do jakich problemów technicznych doszło pod koniec misji.

Wraz z Łuną-25 Moskwa miała nadzieję wykorzystać dziedzictwo swojego programu Łuna z czasów sowieckich, oznaczając powrót do niezależnej eksploracji Księżyca w obliczu kłopotów finansowych i skandali korupcyjnych w programie oraz rosnącej izolacji od Zachodu.

Walerij Jegorow, były badacz rosyjskiego programu kosmicznego, który obecnie mieszka na wygnaniu, powiedział, że katastrofa poważnie wpłynie na przyszłe misje Roskosmosu, a następna nie jest planowana do 2028 roku lub „nawet później”. Zasugerował, że awaria sondy była związana z problemami elektronicznymi, prawdopodobnie wynikającymi z zachodnich sankcji nałożonych na Moskwę.

800-kilogramowa sonda Łuna-25 miała wykonać miękkie lądowanie w poniedziałek na południowym biegunie Księżyca – co byłoby historycznym wydarzeniem. Związek Radziecki po raz ostatni próbował wylądować na ciele niebieskim w 1989 roku za pomocą sondy Phobos 2 w celu zbadania księżyców Marsa, ale misja nie powiodła się z powodu awarii komputera pokładowego. Rosyjskie misje na Marsa w 1996 roku i na jego Księżyc w 2011 roku również zakończyły się fiaskiem.

Łuna-25 została pomyślnie umieszczona na orbicie Księżyca w środę po wystrzeleniu z kosmodromu Wostocznyj na rosyjskim Dalekim Wschodzie.

Nawigacja wpisu

← James Webb obserwuje: Mgławica Pierścień w podczerwieni. Coś wspaniałego
A gdyby tak badać wnętrze Wenus unosząc się w jej chmurach →

NAJNOWSZE

  • 29 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki NASA nauczyła sondę MRO nowych sztuczek. Oto, co teraz widzi pod powierzchnią Marsa
  • 26 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki To wcale nie jest dziura w Saturnie. Jak ją teraz przegapisz, będzie trzeba czekać do 2040 roku
  • 26 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Alkohol w otoczeniu odległej gwiazdy. Może zdradzić sekret życia na Ziemi
  • 26 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Chiny wyślą drona na Marsa. To on znajdzie próbki, które trafią na Ziemię
  • 25 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Gigantyczne klify na Merkurym. To Słońce za nie odpowiada

PATRONITE

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme