parker solar probe

Amerykańska sonda Parker Solar Probe wykonała 3 sierpnia 2023 r. manewr korekty trajektorii lotu, dzięki któremu będzie utrzymywała prawidłową trajektorię lotu, przygotowując się do szóstego już bliskiego przelotu w pobliżu Wenus, do którego dojdzie 21 sierpnia 2023 r.

Działając w oparciu o polecenia przesłane na pokład sondy z centrum kontroli misji w Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) w Laurel w stanie Maryland, sonda uruchomiła swoje małe silniki odrzutowe na 4,5 sekundy, co wystarczyło jej do skorygowania swojej trajektorii lotu o 120 kilometrów i zwiększenia prędkości, w trakcie przelotu w pobliżu Wenus. Dokładny moment i położenie w tym momencie będą miały kluczowe znaczenie, bowiem we wszystkich sześciu bliskich przelotach w pobliżu Wenus sonda Parker Solar Probe wykorzystuje grawitację drugiej planety do zacieśniania swojej orbity wokół Słońca.

Prędkość sondy wynosi około 13,7 km/s, więc planowana zmiana prędkości i trajektorii przelotu pozornie mogą wydawać się nieistotne. Jednak manewr ten ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego wykonania manewru asysty grawitacyjnej w pobliżu Wenus, a tutaj już zmiana prędkości będzie znacznie większa.

Parker Solar Probe będzie poruszał się z prędkością 635 275 km/h, gdy znajdzie się w odległości zaledwie 4,5 miliona mil od powierzchni Słońca – bijąc swój własny rekord prędkości i odległości słonecznej już 27 września 2023 r.


Obserwuj nas w Google News