Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

Aditya-L1 już w przestrzeni kosmicznej. Po Księżycu Indie biorą się za Słońce

Posted on 4 września 20233 września 2023 by Radek Kosarzycki

Zaledwie dzień po zakończeniu indyjskiej misji księżycowej Chandrayaan-3 w sobotę 2 września w przestrzeń kosmiczną wystartowała sonda Aditya-L1. Będzie ona badała drugi obiekt widoczny na ziemskim niebie nie jako punkt, a jako tarcza.

W sobotę rano polskiego czasu zgodnie z planem Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych ISRO odpaliła silniki pod 320-tonową rakietą PSLV XL rozpoczynając podróż słonecznego obserwatorium Aditya do oddalonego od Ziemi o 1,5 miliona kilometrów punktu libracyjnego L1, w którym to grawitacja Ziemi i Słońca wzajemnie się znoszą.

Aditya zmierza do punktu libracyjnego L1. W punkcie L2 znajduje się natomiast Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba

Tak samo jak w przypadku startu misji Chandrayaan-3, tak i tu start obserwowały tysiące osób na miejscu, ale także i setki tysięcy przed monitorami komputerów czy w telewizji.

Misja do punktu docelowego obserwacji potrwa teraz około czterech miesięcy. Po dotarciu do celu sonda rozpocznie obserwowanie najbardziej zewnętrznych warstw Słońca. Zainstalowany na jej pokładzie teleskop będzie badał koronę, chromosferę, fotosferę i wiatr słoneczny. W trakcie misji będzie okazja do badania koronalnych wyrzutów masy, pętli koronalnych, wyrzutów plazmy, czy przepływu energii magnetycznej w atmosferze Słońca.

Warto tutaj zauważyć, że jeżeli wszystko się powiedzie, będzie to pierwsza w historii azjatycka sonda kosmiczna, która zostanie umieszczona na orbicie wokół Słońca. To z pewnością spore wyzwanie dla inżynierów z Indii, ale stawka jest wysoka i sukces zagwarantuje miejsce w historii rozwoju azjatyckiego programu kosmicznego.

Indyjscy inżynierowie coraz śmielej poczynają sobie w przestrzeni kosmicznej. Pierwszym ich sukcesem było umieszczenie w 2014 roku pierwszej azjatyckiej sondy na orbicie Marsa. Już w 2024 roku na orbitę poleci załoga indyjskich astronautów, w 2025 roku wraz z Japonią ISRO wyśle kolejną misję na Księżyc, a w 2027 roku pierwszą sondę na orbitę wokół Wenus. Możemy zatem być pewni, że doniesienia z Indii będą tu pojawiały się coraz częściej.

Nawigacja wpisu

← Łazik Pragyan poszedł spać. Czy przetrwa księżycową noc?
Ten niepozorny kamyk odkrywa przed nami początki Układu Słonecznego →

NAJNOWSZE

  • 29 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki NASA nauczyła sondę MRO nowych sztuczek. Oto, co teraz widzi pod powierzchnią Marsa
  • 26 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki To wcale nie jest dziura w Saturnie. Jak ją teraz przegapisz, będzie trzeba czekać do 2040 roku
  • 26 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Alkohol w otoczeniu odległej gwiazdy. Może zdradzić sekret życia na Ziemi
  • 26 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Chiny wyślą drona na Marsa. To on znajdzie próbki, które trafią na Ziemię
  • 25 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Gigantyczne klify na Merkurym. To Słońce za nie odpowiada

PATRONITE

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme