3 września 2023 r. sonda Lucy wykonała pierwsze zdjęcie planetoidy Dinkinesh. Od tego czasu jednak udało jej się przelecieć kolejne 54 miliony kilometrów i znaleźć się w odległości „zaledwie” 7,6 mln km od niej. Warto tutaj jednak pamiętać, że Dinkinesh też się przemieszcza po swojej orbicie wokół Słońca, zatem goniąca ją Lucy musi przebyć jeszcze w przestrzeni międzyplanetarnej jakieś 25 milionów kilometrów, aby w końcu się z nią spotkać. Spotkanie zaplanowano na 1 listopada.

Tak czy inaczej, kontrolerzy misji sondy Lucy, która zmierza do planetoid trojańskich Jowisza, coraz wyraźniej widzą Dinkinesh w obiektywach kamer zainstalowanych na pokładzie sondy. Już teraz widać zmienność jasności spowodowaną rotacją planetoidy, która pełen obrót wokół własnej osi wykonuje w ciągu 52,7 godzin. Obserwacje planetoidy za pomocą wysokiej rozdzielczości kamery L’LORRI pozwalają naukowcom optycznie nawigować w kierunku planetoidy. To właśnie informacje z kamery pozwoliły skorygować 29 września trajektorię lotu w kierunku planetoidy. Pozornie niewielka zmiana prędkości o zaledwie 6 cm/s pozwoli za niecałe dwa tygodnie przelecieć w odległości zaledwie 425 kilometrów od planetoidy. Jeżeli będzie to możliwe, pod koniec października sonda wykona jeszcze jedną korektę trajektorii lotu.

Porównanie rozmiarów planetoidy Dinkinesh, Bennu oraz Steins

Warto tutaj zauważyć, że 6 października sonda schowała się za Słońcem dla obserwatorów znajdujących się na Ziemi. W trakcie całkowitego blackoutu i braku możliwości komunikowania z sondą prowadzi ona zaplanowane wcześniej obserwacje planetoidy. Zebrane przez nią w tym czasie dane zostaną przesłane na Ziemię po tym, jak sonda wyłoni się zza tarczy słonecznej w najbliższych dniach.

Sonda Lucy według planu ma wykonać przeloty w pobliżu ośmiu planetoid, z czego siedem stanowią planetoidy trojańskie poruszające się po orbicie Jowisza 60 stopni przed nim i 60 stopni za nim. W 2025 roku sonda ma jeszcze zbadać niewielką planetoidę Pasa Głównego – 52246 Donaldjohanson. Kiedy w końcu sonda dotrze do tzw. obozu greckiego, w latach 2027-2028 zbada planetoidy Eurybates, Polymele, Leucus oraz Orus. Następnie skieruje się w stronę obozu trojańskiego, gdzie jej zadaniem będzie zbadanie planetoidy podwójnej Patroclus-Menoetius. Podstawowa misja Lucy potrwa 12 lat.