Po zaskakującym sukcesie sondy Chandrayaan-3, która miękko wylądowała w okolicach bieguna księżycowego, władze Indii nabrały ochoty na znacznie większą rozbudowę swojego programu kosmicznego.

Premier Narenda Modi poinformował właśnie, że jego kraj planuje wysłać człowieka na powierzchnię Księżyca i zbudować własną stację kosmiczną na orbicie okołoziemskiej. Oba te cele miałyby być zrealizowane do 2040 roku. Na pierwszy rzut oka wygląda to na plan całkowicie nierealny, jednak warto sobie przypomnieć, na jakim etapie rozwoju był chiński program kosmiczny jeszcze dekadę temu. Gdyby Indie utrzymały obecne tempo rozwoju, to 2040 rok wcale nie wydaje się taki nierealny.

Warto tutaj także zwrócić uwagę na fakt, że Indie właśnie przygotowują się do swojej pierwszej załogowej misji kosmicznej, do której ostatnie testy zostaną zrealizowane już za kilka dni. Fakt przyspieszenia rozwoju programu kosmicznego jest faktem już od jakiegoś czasu. Teraz możemy obserwować już efekty tych działań.


Obserwuj nas na WhatsAppie! Nie ominie cię żaden artykuł.

KLIKNIJ TUTAJ


Nie zmienia to faktu, że według Modiego, to właśnie po sukcesie Chandrayaana-3 oraz wkrótce po sukcesie misji Gaganyaan jest najlepszy czas na wyznaczanie nowych ambitnych celów długofalowych. Takim celem według niego powinno być stworzenie stacji kosmicznej Bharatiya Antariksha Station do 2035 roku oraz wysłanie indyjskiego astronauty na Księżyc do 2040 roku.

Indie to kraj, którego program kosmiczny charakteryzuje się stosunkowo skromnym budżetem. Nie zmienia to jednak faktu, że za środki wielokrotnie mniejsze niż zachodnie agencje kosmiczne, udało im się zarówno wysłać sondę na orbitę wokół Marsa (jako pierwszy kraj azjatycki), jak i lądownik i łazik na powierzchnię Księżyca. W ciągu kilku ostatnich tygodni, w przestrzeń kosmiczną poleciał także indyjski teleskop słoneczny.

W ramach misji Gaganyaan trzydniowa misja załogowa, która ma odbyć się w przyszłym roku, ma na celu wysłanie trzyosobowej załogi na orbitę ziemską za około 1,08 miliarda dolarów.

Wkrótce potem Indie planują także wystrzelenie sondy na Księżyc we współpracy z Japonią, wysłanie sondy na powierzchnię Marsa oraz misji orbitalnej na Wenus.