To będzie najmłodsza obsada chińskiej stacji kosmicznej. Zmiana warty na Tiangong

My tu gadu gadu, a chiński program kosmiczny spokojnie sobie ewoluuje. Na pokładzie stacji kosmicznej Tiangong w najbliższych dniach dojdzie do zmiany warty. Nowa załoga, która jest już gotowa do startu, będzie jak dotąd najmłodszą w historii tejże stacji.

Tiangong jest z pewnością jednym z największych dokonań chińskiego sektora kosmicznego, nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę, że specjalistom z Państwa Środka udało się już wysłać łaziki na Księżyc oraz Marsa i dokonać rzeczy, których nikomu wcześniej się nie udało, np. wysłać łazik na niewidoczną z Ziemi stronę Księżyca.

Na pokładzie stacji kosmicznej Tiangong zwykle przebywa trójka astronautów realizująca sześciomiesięczną misję badawczą. Odkąd jednak stacja składa się z trzech modułów, zmiana warty odbywa się na pokładzie stacji, a nie na Ziemi.

Już w czwartek o godzinie 5:14 polskiego czasu trójka astronautów zostanie wyniesiona na orbitę na pokładzie statku Shenzhou-17 z kosmodromu Jiuquan w północno-zachodnich Chinach.

„To załoga astronautów o najmłodszym średnim wieku od startu programu budowy stacji kosmicznej” – podało w oświadczeniu Biuro Informacyjne Rady Państwa w Pekinie. Załogą będzie dowodził Tang Hongbo, który dwa lata temu zakończył swoją pierwszą misję na pokładzie Tiangong.

„Przez ostatnie dwa lata często marzyłem o powrocie w kosmos” – powiedział Tang na zorganizowanej w środę konferencji prasowej.

Towarzyszyć mu będą Tang Shengjie i Jiang Xinlin, oboje po trzydziestce i każdy odbywający swoje pierwsze podróże kosmiczne. Średni wiek załogi Shenzhou-16 wynosi 38 lat, w porównaniu do 42 lat załogi Shenzhou-16 w momencie startu.

Plan na czwartek przewiduje start i autonomiczne podejście i cumowanie statku Shenzhou-17 do włazu stacji kosmicznej Tiangong. Cała procedura cumowania powinna zakończyć się w ciągu 6,5 godziny.

W czerwcu 2023 r. na Ziemię wróciła załoga statku kosmicznego Shenzhou-15. Jednocześnie w ciągu kilku tygodni wysłano na orbitę statek Shenzhou-16, na pokładzie którego znajdował się pierwszy chiński cywil – profesor Uniwersytetu Beihang Gui Haichao. Załoga tej misji wróci na Ziemię 31 października po przekazaniu dowództwa na pokładzie stacji załodze statku Shenzhou-17.

Stacja kosmiczna to tylko element chińskiego programu kosmicznego. Pekin zamierza także wysłać misję załogową na Księżyc do 2030 roku, a w dalszej perspektywie planuje budowę bazy na powierzchni Księżyca.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com