Słońce jest nieco mniejsze, niż nam się wydawało

W najnowszym artykule naukowym opublikowanym na serwisie preprintów arXiv zespół badaczy potwierdził właśnie wyniki wcześniejszych badań, w których do obliczenia rozmiarów Słońca wykorzystano fale dźwiękowe, a zatem aktywność sejsmiczną gwiazdy. To szczególnie interesujące, bowiem wyniki te wykazują pewną rozbieżność co do faktycznych rozmiarów Słońca z jego tradycyjnie przyjmowanymi wartościami.

Obserwując naszą gwiazdę dzienną w zakresie fal dźwiękowych, badacze odkryli, że jest ona nieznacznie mniejsza, niż nam się wydawało. Choć różnica wynosi zaledwie kilka setnych procenta, to jednak jest to kilkadziesiąt dobrych kilometrów, a to już może mieć wpływ na naszą wiedzę o tym, jakie procesy zachodzą we wnętrzu Słońca.

„Dane sejsmologiczne mówią nam o Słońcu wiele istotnych rzeczy o reakcjach jądrowych, składzie chemicznym i podstawowej budowie Słońca” – powiedział periodykowi New Scientist jeden z aotorów opracowania, Douglas Gough z Uniwersytetu w Cambridge.

Dotychczasowe pomiary rozmiarów Słońca opierały się na jego świecącej warstwie zewnętrznej, tzw. fotosferze. Teraz w trakcie swojego projektu badawczego naukowcy postanowili oprzeć się na modach oscylacji gwiazdy.

Gdy fale dźwiękowe rozchodzą się przez wnętrze Słońca, odbijają się od fotosfery i powodują pewne oscylacje fragmentów jego powierzchni. Naukowcy dzielą te fale na różne „mody” w zależności od tego, co je powoduje.

W przeszłości do szacowania rozmiarów Słońca wykorzystywano fale w modzie f, a wyniki sugerowały, że gwiazda była nieco mniejsza, niż powszechnie się przyjmuje. Szacunki te były jednak niepewne, ponieważ fale w modzie f mogą nie w pełni przenikać przez fotosferę i jako takie są po prostu mniej wiarygodne.

Aby uzyskać dokładniejsze informacje, badacze zamiast tego wykorzystali fale w modzie p. Są one spowodowane ogromnymi wahaniami ciśnienia w chaotycznym wnętrzu Słońca i mogą z łatwością przechodzić przez jądro. Wynikiem tych obserwacji był promień „mniej więcej zgodny” z szacunkami w modzie f – napisali naukowcy, tym samym wspierając wyniki mówiące o mniejszym Słońcu.

Niezależnie od tego, jak mała może być różnica, oznacza ona potencjalnie ogromną różnicę w naszej wiedzy o budowie i składzie Słońca, gdzie najważniejsza jest absolutna precyzja.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com