Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

Jest data. Za tydzień start nowej misji księżycowej

Posted on 7 lutego 20247 lutego 2024 by Radek Kosarzycki

Intuitive Machines i SpaceX potwierdziły właśnie, że 14 lutego 2023 roku wystartuje misja księżycowa IM-1. Data ta może ulec zmianie w przypadku nieudanego testu tankowania na lądowisku. Test zostanie przeprowadzony w najbliższych dniach.

W oświadczeniu z 5 lutego firma Intuitive Machines ogłosiła, że planuje wystrzelenie swojego lądownika w „oknie wielodniowym”, które rozpocznie się 14 lutego. Start Falcona 9 z kompleksu startowego 39A Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego zaplanowano na 14 lutego o godzinie 6:57 rano polskiego czasu.

Oświadczenie o dacie startu pojawiło się dosłownie kilka godzin po tym, jak przedstawicielka SpaceX, Julianna Scheiman potwierdził tę datę podczas odprawy przed startem misji PACE Earth realizowanej za pomocą innej rakiety Falcon 9.

Ostatnim ważnym krokiem przed startem jest próba tankowania, zaplanowana na dzisiaj (7 lutego). To kluczowy krok, bowiem zgodnie z procedurami lądownik będzie musiał zostać zatankowany ciekłym tlenem i metanem już na platformie startowej bezpośrednio przed startem.

Ważący 675 kilogramów lądownik, nazwany przez firmę Odysseus, ma za zadanie dostarczyć na powierzchnię Księżyca sześć ładunków dla NASA w ramach kontraktu Commercial Lunar Payload Services (CLPS) o wartości 118 milionów dolarów. Na pokładzie lądownika znajduje się także sześć ładunków komercyjnych, m.in od firmy produkującej odzież sportową Columbia, czy też od studentów z Uniwersytetu Lotniczego Embry-Riddle, którzy dostarczyli kamerę Eaglecam, która zostanie wyrzucona z lądownika podczas jego ostatecznego opadania na powierzchnię, aby spróbować sfotografować sam moment lądowania.

Jeśli IM-1 się powiedzie, będzie to pierwsza prywatna misja, która po trzech nieudanych próbach wyląduje na Księżycu. Lądownik Beresheet izraelskiej misji SpaceIL rozbił się podczas zejścia na powierzchnię Księżyca w 2019 r., a lądownik HAKUTO-R M1 japońskiej firmy ispace rozbił się podczas próby lądowania w kwietniu 2023 r., a w lądowniku księżycowym Peregrine firmy Astrobotic doszło do wycieku paliwa kilka godzin po wylądowaniu 8 stycznia.

Nawigacja wpisu

← Monstrualny rozbłysk na powierzchni młodej gwiazdy. Czy tak wyglądała przeszłość Słońca?
Misja Mars Sample Return w opałach. NASA zwalnia ludzi →

NAJNOWSZE

  • 18 lipca 2025 by Radek Kosarzycki Woda na Marsie? Być może, ale tylko dwa razy dziennie i przez miesiąc w roku
  • 18 lipca 2025 by Radek Kosarzycki Ta planeta traci milion ton atmosfery na sekundę. Winna jest jej własna gwiazda
  • 17 lipca 2025 by Radek Kosarzycki Sonda DART zmieniła trajektorię lotu planetoidy. Okazuje się, że to nie wszystko
  • 17 lipca 2025 by Radek Kosarzycki Wiatr pulsara zamiast dysku? Przełomowe obserwacje układu J1023
  • 17 lipca 2025 by Radek Kosarzycki Astronomowie znaleźli obiekt w idealnym rezonansie z Neptunem. To pierwszy taki przypadek

PATRONITE

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme