Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

Fenomenalne zderzenie galaktyk. Na drugim końcu wszechświata

Posted on 30 sierpnia 20243 września 2024 by Radek Kosarzycki

Astronomowie zaobserwowali parę galaktyk w trakcie łączenia się, do którego doszło 12,8 miliarda lat temu. Charakterystyka tych galaktyk wskazuje, że z tego zderzenia powstanie jedna gigantyczna galaktyka, jeden z najjaśniejszych obiektów we wszechświecie.

Wyniki obserwacji zostały właśnie opublikowane w formie artykułu naukowego w periodyku The Astrophysical Journal. Dostarczają nam one bardzo ważnych informacji o wczesnych etapach ewolucji galaktyk i czarnych dziur.

Kwazary to niezwykle jasne obiekty zasilane materią opadającą na supermasywną czarną dziurę znajdującą się w centrum odległej galaktyki. Najbardziej akceptowana teoria głosi, że gdy dwie bogate w gaz galaktyki łączą się ze sobą, tworząc jedną większą galaktykę, oddziaływanie grawitacyjne obu galaktyk powoduje, że gaz opada w kierunku supermasywnej czarnej dziury w jednej lub obu galaktykach, powodując wzrost aktywności i powstanie kwazara.

Aby przetestować tę teorię, międzynarodowy zespół badaczy pod przewodnictwem Takumy Izumiego wykorzystał radioteleskop ALMA na pustyni Atakama w Chile do zbadania najwcześniejszej znanej pary bliskich kwazarów.

Parę tę odkrył Yoshiki Matsuoka z Uniwersytetu Ehime w Japonii na zdjęciach wykonanych za pomocą Teleskopu Subaru. Znajdująca się w kierunku konstelacji Panny para kwazarów istniała przez pierwsze 900 milionów lat istnienia wszechświata.

Para jest względnie ciemna, co wskazuje, że oba kwazary są wciąż na wczesnym etapie ewolucji. Obserwacje przeprowadzone za pomocą radioteleskopu ALMA pozwoliły stworzyć mapę galaktyk macierzystych tych kwazarów i wykazać, że oba obiekty są ze sobą połączone swoistym mostem z gazu i pyłu. To ostateczne potwierdzenie, że oba obiekty się ze sobą faktycznie łączą.

Co ciekawe, obserwacje pozwoliły naukowcom także zmierzyć ilość gazu, z którego w przyszłości mogłyby powstać nowe gwiazdy. Okazało się, że oba obiekty są bardzo bogate w gaz, a więc mamy tam do czynienia z intensywnym oddziaływaniem kwazarów, ale gdy już oba obiekty się ze sobą połączą, dojdzie do bardzo intensywnych procesów gwiazdotwórczych. Taki obiekt, w którym intensywnie powstają nowe gwiazdy, a jednocześnie czarna dziura pochłania olbrzymie ilości materii, będzie w przyszłości naprawdę intensywnie świeciła.

Nawigacja wpisu

← Oto Leo A. Hubble przygląda się pobliskiej galaktyce karłowatej
Jest decyzja! Wiemy, kiedy Starliner podejmie próbę powrotu na Ziemię →

NAJNOWSZE

  • 29 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki NASA nauczyła sondę MRO nowych sztuczek. Oto, co teraz widzi pod powierzchnią Marsa
  • 26 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki To wcale nie jest dziura w Saturnie. Jak ją teraz przegapisz, będzie trzeba czekać do 2040 roku
  • 26 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Alkohol w otoczeniu odległej gwiazdy. Może zdradzić sekret życia na Ziemi
  • 26 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Chiny wyślą drona na Marsa. To on znajdzie próbki, które trafią na Ziemię
  • 25 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Gigantyczne klify na Merkurym. To Słońce za nie odpowiada

PATRONITE

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme