Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

Oto Leo A. Hubble przygląda się pobliskiej galaktyce karłowatej

Posted on 30 sierpnia 20243 września 2024 by Radek Kosarzycki

Teleskop Kosmiczny Hubble’a wykonał ostatnio zdjęcie nieregularnej galaktyki karłowatej Leo A oddalonej od nas o 2,6 miliona lat świetlnych. Naukowcy przyglądają się tej galaktyce z uwagą, bowiem może ona dostarczyć nam cennych informacji o procesach ewolucji galaktyk, dzięki temu, że jest bardzo charakterystyczna i znajduje się stosunkowo blisko nas. Co ciekawe, gwiazdy w niej są tak rzadko rozmieszczone, że spoglądając na nią, można dostrzec także inne galaktyki znajdujące się daleko za nią.

Badania galaktyk karłowatych takich jak ta stanowi źródło cennych informacji o ewolucji i procesie rozrastania się galaktyk. Z racji tego, że są to galaktyki małe i stosunkowo słabe, badacze zazwyczaj ograniczają się do tych, które znajdują się w naszym galaktycznym otoczeniu. Te, które znajdują się dalej, są po prostu zbyt ciemne.

Leo A należy do Lokalnej Grupy Galaktyk, ale mimo tego jest ona stosunkowo odizolowana od innych galaktyk. Dzięki temu, że nie wpływają na nie żadne inne galaktyki w jej otoczeniu, do dzisiaj zachowała ona mniej więcej kulisty kształt, w którym nie da się dostrzec żadnych cech strukturalnych, takich jak chociażby ramiona, czy poprzeczki.

Powyższe zdjęcie zostało złożone z danych zebranych w trakcie realizacji za pomocą Hubble’a czterech programów obserwacyjnych. W trzech z nich naukowcy analizowali historię procesów gwiazdotwórczych w pobliskich galaktykach, a w czwartym starali się doprecyzować masę Lokalnej Grupy Galaktyk, analizując ruchy galaktyk znajdujących się tuż poza nią.

Obserwacje Hubble’a dotyczące formowania się gwiazd wykazały wyraźne różnice strukturalne w wieku i rozmieszczeniu gwiazd w galaktyce. Większość młodszych gwiazd znajduje się w środku galaktyki, podczas gdy liczba starszych gwiazd wzrasta w miarę oddalania się od centrum, podczas gdy w Drodze Mlecznej rozkład ten jest dokładnie odwrotny.

Obserwacje Hubble’a sugerują również, że halo gwiazd galaktyki jest o około jedną trzecią większe, niż wcześniej zakładano. Ten rozkład sugeruje, że formowanie się gwiazd w Leo A nastąpiło z zewnątrz do wewnątrz lub że starsze gwiazdy skutecznie migrowały na obrzeża Leo A na wczesnych etapach swojej ewolucji.

Nawigacja wpisu

← Boeing odpuści Starlinera? Mogą nie zdążyć ze statkiem przed końcem ISS
Fenomenalne zderzenie galaktyk. Na drugim końcu wszechświata →

NAJNOWSZE

  • 17 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Zagadkowe impulsy pod lodem Antarktydy. Co wykryła misja ANITA?
  • 17 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Sztuczne zaćmienie Słońca na orbicie. Proba-3 przesłała na Ziemię przełomowe zdjęcia
  • 17 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Nie tylko soczewkowanie. Czy ciemna materia blokuje światło gwiazd?
  • 16 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Szybkie rozbłyski radiowe ujawniają, gdzie ukryła się zwykła materia
  • 16 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Księżyc wywrócił się na lewą stronę. Naukowcy odsłaniają dramatyczną przeszłość naszego naturalnego satelity

NEWSLETTER

PODCAST

PATRONITE

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme