Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

Galerie

Łazik Opportunity dostrzeżony na zdjęciu wykonanym z orbity

Posted on 26 września 20186 września 2023 by Radek Kosarzycki

Naukowcom z NASA jak na razie nie udało się nawiązać kontaktu z łazikiem Opportunity. Dostrzeżono go natomiast na zdjęciach wykonanych z orbity. Najnowsze zdjęcie wykonane za pomocą instrumentu HiRISE, wysokiej rozdzielczości kamery zainstalowanej na pokładzie sondy MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) przedstawia niewielki obiekt na zboczu doliny Perseverance Valley. Ten obiekt to nic innego jak łazik…

Read more

Planetoida Ryugu w obiektywie sondy Hayabusa 2 [bez komentarza]

Posted on 11 lipca 2018 by Radek Kosarzycki
Read more

Nowe zdjęcie Westy wykonane za pomocą SPHERE

Posted on 28 czerwca 2018 by Radek Kosarzycki

Między Marsem a Jowiszem znajduje się Pas Planetoid pełen skalistych obiektów i odłamków. Pomimo jego rozdrobnionej natury, całkowita masa obiektów wypełniających Pas Planetoid jest znacząca i wynosi około 4% masy Księżyca! Większość tej masy zawiera się w dwóch wyróżniających się obiektach: Ceres, planecie karłowatej, która stanowi 1/3 masy Pasa Planetoid oraz planetoidzie Westa, która zawiera…

Read more

Zatłoczone sąsiedztwo

Posted on 30 maja 2018 by Radek Kosarzycki

Jasno świecąca Mgławica Tarantula oddalona od nas o około 160 tysięcy lat świetlnych jest najbardziej spektakularnym obiektem w Wielkim Obłoku Magellana, który jest galaktyką satelitarną Drogi Mlecznej. Teleskop VST (VLT Survey Telescope) znajdujący się w Obserwatorium Paranal w Chile wykonał niezwykle szczegółowe zdjęcie tego obszaru i jego bogatego otoczenia. Widzimy na nim kosmiczny krajobraz gromad…

Read more

Wielka Czerwona Plama na zdjęciu z sondy Juno

Posted on 23 kwietnia 2018 by Radek Kosarzycki

Wielka Czerwona Plama na Jowiszu wraz z otaczającymi ją strefami turbulencji sfotografowana przez sondę Juno. Zdjęcie stanowi mozaikę wykonaną z trzech osobnych zdjęć wykonanych 1 kwietnia podczas 12. bliskiego przelotu w pobliu planety. W momencie wykonywania zdjęć sonda znajdowała się w odległości od 24749 do 49299 kilometrów od szczytów chmur planety. Zdjęcie zostało poddane obróbce…

Read more

Hubble fotografuje kolosalną gromadę galaktyk

Posted on 15 kwietnia 2018 by Radek Kosarzycki

Powyższe zdjęcie wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia masywną gromadę galaktyk jasno świecącą w ciemności. Pomimo swojego piękna, owa galaktyka nosi niezbyt romantyczną nazwę. To PLCK G308.3-20.2. Gromady galaktyk mogą zawierać całe tysiące galaktyk utrzymujące się przy sobie dzięki grawitacji. W pewnym momencie historii uważane były za największe struktury we Wszechświecie. W latach osiemdziesiątych…

Read more

Strefa zmroku na Jowiszu

Posted on 6 marca 2018 by Radek Kosarzycki

Powyższe zdjęcie przedstawia formowanie się chmur w okolicach południowego bieguna Jowisza. Sonda Juno wykonała to zdjęcie podczas swojego siódmego bliskiego przelotu w pobliżu tego gazowego olbrzyma w dniu 7 lutego br. o godzinie 10:11 EST. W momencie wykonania zdjęcia sonda znajdowała się w odległości 120 533 kilometrów od szczytów chmur Jowisza. Gerald  Eichstädt obrobił to…

Read more

Zdjęcie: Mnóstwo gwiazd w IC 4710

Posted on 2 marca 2018 by Radek Kosarzycki

Odkryta w 1900 roku przez astronoma DeLisle Stewarta,  a tutaj sfotografowana za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a IC 4710 niewątpliwie stanowi spektakularny widok. Ta galaktyka to aktywny obłok jasnych gwiazd, z jasnymi zagęszczeniami, w których trwają intensywne procesy gwiazdotwórcze, rozsianymi przy zewnętrznych krawędziach. IC 4710 to karłowata galaktyka nieregularna. Jak sama nazwa wskazuje, galaktyki takie mają…

Read more

Zdjęcie: Podwójny rogal na niebie

Posted on 7 lutego 2018 by Radek Kosarzycki

Powyższe zdjęcie przedstawia Reę – jeden z lodowych księżyców Saturna na tle tarczy największego księżyca Saturna – Tytana. Różnice między tymi dwoma globami nie mogłyby być wyraźniejsze. Rea to glob silnie pokryty kraterami, pozbawiony jakiejkolwiek atmosfery. W przeciwieństwie do niego powierzchnia Tytana skrywa się pod bogatą w azot atmosferą gęstszą niż ziemska. Zdjęcie w kolorach…

Read more

ZDJĘCIE: Najnowsze selfie łazika Curiosity (sol 1943)

Posted on 24 stycznia 2018 by Radek Kosarzycki

Przebywający na Marsie łazik Curiosity wykonał sobie wczoraj nowe selfie. Sami zobaczcie. Powyższa mozaika złożona została z siedmiu zdjęć wykonanych kamerą MAHLI zainstalowaną na pokładzie łazika. Mozaika autorstwa Jasona Majora. Źródło: twitter

Read more
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Next

NAJNOWSZE

  • 12 maja 2025 by Radek Kosarzycki Wszechświat rozpadnie się szybciej, niż nam się wydawało. Nowe obliczenia zaskakują
  • 12 maja 2025 by Radek Kosarzycki Chiny planują ambitną misję na Wenus: próbki z atmosfery mają wrócić na Ziemię
  • 12 maja 2025 by Radek Kosarzycki Czarna dziura rozerwała gwiazdę. Doszło do tego w zaskakującym miejscu
  • 12 maja 2025 by Radek Kosarzycki Skorupa Wenus jest zaskakująco cienka.
  • 10 maja 2025 by Radek Kosarzycki Wystarczy jedno potężne zderzenie, a planeta będzie dźwięczeć przez miliony lat

NEWSLETTER

PODCAST

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme