Odkryta w 1900 roku przez astronoma DeLisle Stewarta,  a tutaj sfotografowana za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a IC 4710 niewątpliwie stanowi spektakularny widok. Ta galaktyka to aktywny obłok jasnych gwiazd, z jasnymi zagęszczeniami, w których trwają intensywne procesy gwiazdotwórcze, rozsianymi przy zewnętrznych krawędziach.

IC 4710 to karłowata galaktyka nieregularna. Jak sama nazwa wskazuje, galaktyki takie mają nieregularny i chaotyczny kształt, nie można w nich wyróżnić ani zgrubień centralnych ani ramion spiralnych – są one wyrażnie inne niż galaktyki spiralne czy eliptyczne. Uważa się, że galaktyki nieregularne mogły kiedyś być spiralnymi lub eliptycznymi, ale ich kształt został zaburzony przez zewnętrzne oddziaływania grawitacyjne lub procesy łączenia z innymi galaktykami. Karłowate galaktyki nieregularne są szczególnie istotne dla badaczy próbujących zrozumieć ewolucję galaktyk, bowiem uważa się, że ich rozmiary podobne są do rozmiarów pierwszych galaktyk, które uformowały się we Wszechświecie.

IC 4710 znajduje się około 25 milionów lat świetlnych od Ziemi w kierunu południowego gwiazdozbioru Pawia (Pavo). Gwiazdozbiór ten widoczny jest z południowej półkuli i zawiera także trzecią pod względem jasności gromadę kulistą na niebie – NGC 6752, galaktykę spiralną – NGC 6744 oraz sześć znanych układów planetarnych – w tym HD 181433, w którym znajduje się super-ziemia.

Dane wykorzystane do stworzenia tego zdjęcia zostały zebrane za pomocą kamery ACS (Advanced Camera for Surveys) zainstalowanej na pokładzie Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Źródło: NASA