Rosja i USA będą pracować nad wspólną stacją na orbicie wokół Księżyca

Zdjęcie Księżyca wykonane w czerwcu 2009 roku przez sondę Lunar Reconnaissance Orbiter. Źródło: NASA

Rosja i Stany Zjednoczone ustaliły w dniu dzisiejszym, że będą współpracować w kierowanym przez NASA projekcie budowy pierwszej stacji kosmicznej na orbicie wokół Księżyca w ramach długofalowego projektu, którego zwieńczeniem będzie wysłanie człowieka na Marsa.

Amerykańska agencja kosmiczna na początku tego roku poinformowała, że analizuje możliwość realizacji programu Deep Space Gateway, wieloetapowego projektu zapuszczania się człowieka w coraz głębsze rejony Układu Słonecznego.

Projekt ten obejmuje zbudowanie załogowego portu kosmicznego na orbicie wokół Księżyca, który mógłby posłużyć jako „wrota do dalszych rejonów US oraz do powierzchni Księżyca”.

W środę rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos poinformowała, że na kongresie astronautycznym w Adelajdzie doszło do podpisania umowy o współpracy z USA w tym zakresie.

„Strony zamierzają opracować międzynarodowe standardy techniczne, które będą wykorzystywane później szczególnie podczas budowy stacji kosmicznej na orbicie wokół Księżyca”, poinformowała rosyjska agencja w wydanym oświadczeniu.

Obydwie agencje będą ze sobą współpracować nad zbudowaniem systemów niezbędnych do organizowania misji naukowych na orbicie okołoksiężycowej oraz na powierzchni Księżyca – poinformowali przedstawiciele agencji.

„Roskosmos oraz NASA uzgodniły już standardy dla jednostek dokujących w ramach przyszłych misji. Biorąc pod uwagę ogromne doświadczenie Rosj w opracowywaniu systemów dokowania, tego rodzaju elementy przyszłej stacji będą opracowywane w oparciu o rosyjskie projekty”.

Igor Komarow, dyrektor generalny Roskosmosu poinformował, że co najmniej pięć krajów buduje aktualnie własne rakiety i systemy.

„Aby uniknąć w przyszłości problemów w zakresie współpracy technicznej, standardy w jakiejś części powinny ulec unifikacje – tak aby różne kraje mogły pracować na swoich statkach jednocześnie bez problemu dokując do międzynarodowej stacji księżycowej”, powiedział Komarow.

Rosja oraz USA omawiały także możliwość wykorzystania rakiet Proton-M oraz Angara do stworzenia infrastruktury księżycowego portu kosmicznego. Jednocześnie poinformowano, że początek prac zaplanowano na połowę lat dwudziestych.

Eksploracja przestrzeni kosmicznej – włącznie z pracą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – to jeden z nielicznych obszarów, na których międzynarodowa współpraca Rosji i USA nie uległa pogorszeniu wskutek napięć spowodowanych wydarzeniami na Ukrainie i w Syrii.

Kosztująca 100 miliardów dolarów Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, która krąży wokół Ziemi z prędkością 28 000 kilometrów na godzinę od 1998 roku to największy na świecie projekt kosmiczny.

Źródło: phys / AFP

 • Jacek

  hmm, ciekawe czy będzie tą stację widać z ziemi amatorskim teleskopem 🙂

  • Major Bień

   Przez odpowiednie szkiełka Księżyc w teleskopie potrafi być naprawdę duuuży. Więc podejrzewam, że będzie to możliwe 😉

 • Major Bień

  Lubię to!
  Przypomina się Sojuz-Apollo z 1975 roku 🙂

  ZSRR i USA prawie udali się razem na Księżyc. Ale jak wiadomo prawie robi wielką różnicę 😉

  ZSRR zdecydowanie prowadzili w wyścigu w kosmos aż do lat sześćdziesiątych. Wówczas zaczęli mieć zaległości w stosunku do Amerykanów. W 1963 roku naukowcy NASA zostali zaproszeni do Sowieckiej Akademii Naukowców, aby zobaczyć jak wygląda ich program kosmiczny i okazało się, że Sowieci rozważają rezygnację z wysłania człowieka na Księżyc.
  Kennedy był przekonany, że blefują, ale wprawiło go to w zakłopotanie. Krótko po tym, zaproponował, że dwa narody mogłyby ze sobą współpracować. „Jest przestrzeń na nową współpracę.” — mówił Kennedy. „Wśród tych możliwości, jest wspólna wyprawa na Księżyc.”
  Chruszczow, zgodnie z tym, co mówił po latach jego syn, rozważał przyjęcie oferty. Kennedy został jednak zamordowany, a jego następcy Lyndonowi Johnsonowi Chruszczow nie ufał. Plany o współpracy zostały zarzucone, gdy nowy prezydent przejął władzę w USA, a wspólna misja na Księżyc nigdy nie doszła do skutku.

  USA i ZSRR nigdy nie wybrali się na Księżyc wspólnie, ale odbyli wspólną podróż w kosmos. W 1975 roku marzenie Kennedy’ego stało się rzeczywistością. Ostatnia misja z programu Apollo była wspólną misją wykonaną razem z udziałem rakiet i pojazdów kosmicznych Sojuz. Rakiety zostały wystrzelone oddzielnie, ale zadokowały razem, gdy tylko znalazły się w przestrzeni kosmicznej.
  Załogi spędziły razem dwa dni i przeprowadziły razem wiele eksperymentów.

  Trzymam kciuki za nową współpracę obu krajów 🙂

 • Łukasz Jankowski

  Koszt ogromny, a jaki miał by być z tego zysk?

  • Radek Kosarzycki

   Też się nad tym zastanawiam.