sol

Mars zmienł się w zimne i suche miejsce dawno temu, jednak naukowcy z Uniwersytetu Colorado w Boulder odkryli dowody na istnienie w przeszłości jeziora, ktore mogło być jednym z ostatnich rezerwuarów wód powierzchniowych istniejących na Czerwonej Planecie.

Badania opublikowane w czwartek w periodyku Geology skupiły się na analizie depozytów soli na obszarze 46 kilometrów kwadratowych w regionie Meridiani w pobliżu miejsca lądowania łazika Opportunity. Podobnie jak na Ziemi, chociażby w Utah, rozległe depozyty soli uważane są za pozostałości po odparowanych zbiornikach wody.

Cyfrowe mapowanie terenu oraz analiza mineralogiczna struktur otaczających depozyty wskazują, że badany teren, który kiedyś był dnem jeziora jest młodszy niż 3.6 miliarda lat, czyli powstał dużo po okresie gdy Mars był w stanie utrzymać duże ilości wody na powierzchni. Planetolodzy uważają, że układ słoneczny utworzył się około 4.6 miliarda lat temu.

„To było bardzo długowieczne jezioro i udało nam się ustalić maksymalną granicę jego wieku,” mówi Brian Hynek, badacz z Laboratory for Atmospheric and Space Physics (LASP) w CU-Boulder oraz główny autor badania. „Możemy być pewni, że jest to jedno z ostatnich dużych jezior na Marsie.”

W oparciu o rozmiar i grubość pokładów soli naukowcy oszacowali, że jezioro było tylko w 8% tak słone jak ziemskie oceany, a tym samym mogło być miejscem przyjaznym dla życia na poziomie mikrobów.

„Wnioskując z zasolenia można powiedzieć, że jezioro było przyjazne dla życia przez większość swojego  istnienia,” powiedział Hynek. Zauważył jednak, że inne czynniki takie jak poziom zakwaszenia nie były ujęte w ramach tego badania.

Źródło: Geology