NASA właśnie przed chwilą ogłosiła, że wracamy na Tytana. Po długim procesie wyboru ostatecznie zdecydowano się na realizację misji Dragonfly, w ramach której w stronę największego księżyca Saturna poleci sonda Dragonfly.

Dragonfly wyląduje nieopodal miejsca, w którym wylądował lądownik Huygens, który dotarł na Tytana w ramach misji Cassini ponad dekadę temu.

Helikopter Dragonfly będzie w stanie wykonywać liczne loty na powierzchni Tytana. W trakcie niektórych lotów helikopter będzie pokonywał nawet kilkanaście kilometrów. Sam helikopter nie będzie wyposażony w żadne koła, a będzie się poruszał po powierzchni Księżyca tylko latając.

Według obecnych planów sonda rozpocznie swoją podróż w kierunku układu Saturna w 2026 roku i dotrze do Tytana w 2034 roku.

22:18 Dragonfly to urządzenie wielkości obecnych łazików marsjańskich o rozmiarach średnio 2 x 3 metry.

22:22 Grawitacja na Tytanie wynosi 0,14g (siedem razy niższa niż na Ziemi), ale atmosfera jest na tyle gęsta, że latanie na Tytanie jest w rzeczywistości łatwiejsze niż na Ziemi.

22:26 Dragonfly będzie wyposażony w całą paletę kamer, także kamer wykonujących zdjęcia w bardzo wysokiej rozdzielczości.

22:28 Początkowo sonda wyląduje w rejonie wydmowych, a następnie skieruje się przez materiał wyrzucony z krateru uderzeniowego na samo dno takiego krateru, gdzie panują specyficzne warunki atmosferyczne. W trakcie trwania misji naukowcy nie spodziewają się opadów na samej powierzchni Tytana.

22:41 Dzięki użyciu MMRTG sonda Dragonfly może działać na powierzchni Tytana nawet 8 lat!