Mieszkańcy Alaski mają właśnie okazję zobaczyć na niebie sztuczną poświatę stworzoną w ramach programu badań nad aktywną zorzą o wysokiej częstotliwości podczas czterodniowej kampanii badawczej rozpoczętej w sobotę.

Naukowcy z Uniwersytetu Alaski w Fairbanks (UAF), Uniwersytetu Cornell, Uniwersytetu Kolorado w Denver, Uniwersytetu Florydy i Georgia Institute of Technology przeprowadzają różnorodne eksperymenty w ośrodku badawczym obsługiwanym przez UAF. Eksperymenty skupiają się na jonosferze, obszarze atmosfery znajdującym się pomiędzy około 50 a 600 kilometrów nad powierzchnią Ziemi.

W ramach najnowszego projektu badawczego naukowcy badają mechanizmy powodujące emisję promieniowania w zakresie optycznym w jonosferze. Celem projektu jest próba zrozumienia, czy pewne fale plazmowe – gaz tak gorący, że elektrony wybijane są z atomów – wzmacniają inne fale o bardzo niskiej częstotliwości. Zbadają także, w jaki sposób satelity mogą wykorzystywać fale plazmowe w jonosferze do wykrywania i unikania zderzeń.

Każdego dnia poświata powietrza była widoczna w odległości do 500 kilometrów od obiektu HAARP zlokalizowanego w Gakonie. Miejsce to leży około 500 km na północny wschód od Anchorage i 550 km na południowy wschód od Fairbanks.

HAARP tworzy poświatę w powietrzu, wzbudzając elektrony w ziemskiej jonosferze, podobnie jak promieniowanie słoneczne tworzy naturalną zorzę polarną, za pomocą impulsów radiowych o wysokiej częstotliwości. Instrument do badań jonosferycznych HAARP, fazowany układ 180 anten wysokiej częstotliwości rozmieszczonych na obszarze 33 akrów, może emitować moc 3,6 megawata do górnych warstw atmosfery i jonosfery.

Poświata, jeśli jest widoczna, będzie widoczna jako słaba czerwona lub prawdopodobnie zielona plama. Ze względu na sposób, w jaki działa ludzkie oko, poświatę powietrza można łatwiej dostrzec, zerkając bokiem w jej kierunku.

HAARP wytworzy poświatę w określonym punkcie nieba. Kąt widoczności dla każdego, kto będzie chciał go szukać, będzie zależał od odległości danej osoby od HAARP.

Częstotliwości transmisji HAARP będą się różnić, ale będą wynosić od 2,8 do 10 megaherców. Rzeczywiste dni i godziny transmisji będą zmieniane w zależności od warunków jonosferycznych i/lub geomagnetycznych w czasie rzeczywistym.

Dodatkowe informacje na temat kampanii badawczej będą dostępne na stronie internetowej HAARP.

W 2021 roku National Science Foundation przyznała Instytutowi Geofizycznemu UAF pięcioletni grant o wartości 9,3 mln dolarów na utworzenie Obserwatorium Geofizycznego w HAARP, którego zadaniem będzie badanie górnych warstw atmosfery Ziemi oraz otoczenia kosmicznego naszej planety.

W ramach grantu wsparto już kilka kampanii badawczych HAARP. Obecna jest także z niego finansowana. Co ciekawe, to Siły Powietrzne pierwotnie opracowały HAARP i były jego właścicielami, ale w sierpniu 2015 r. przekazały instrumenty badawcze UAF.