Łazik Curiosity bada ciekawe wypiętrzenia

marspanorama

Część ciemnego piaskowca znajdującego się na obszarze badanym przez łazik marsjański Curiosity ma teksturę oraz nachylone podłoże charakterystyczne dla depozytów powstałych tak samo jak wydmy, a następnie skamieniałych.

W sieci opublikowano właśnie zdjęcie panoramiczne wykonane za pomocą aparatu Mastcam zainstalowanego na pokładzie łazika, które przedstawia pasmo skały tego typu.

Wspomniane wypiętrzenie piaskowca — element warstwy geologicznej, którą zespół naukowców z zespołu Curiosity nazywa jednostką Stimson — jest przykładem struktury zwanej wielkoskalowym przekątnym warstwowaniem. Naukowcy sądzą, że są to depozyty wydm piaskowych uformowane przez wiatr. Podobne skamieniałe wydmy piaskowe występują powszechnie na amerykańskim Południu. Geometria i orientacja warstwowania przekątnego ujawnia informacje o kierunkach wiatru, który utworzył te wydmy.

Jednostka Stimson przykrywa warstwę mułowca powstałego na dnie jeziora. Curiosity stopniowo bada co raz to wyższe i młodsze warstwy Mount Sharp, poczynając od mułowca u podstawy wzgórza. Szuka dowodów potwierdzających zmiany środowiska, do których dochodziło w przeszłości.

1-marspanorama

Kilkanaście pojedynczych zdjęć wykonanych za pomocą Mastcam, które złożyły się na to zdjęcie panoramiczne zostało wykonanych 27. sierpnia 2015 roku. Łazik Curiosity w kolejnych dwóch tygodniach przejechał około 94 metry w kierunku południowym. Wypiętrzenia piaskowca Stimson wciąż znajdują się w zasięgu łazika, a naukowcy planują wykorzystać pojazd do zgromadzenia i analizy próbki piaskowca Stimson w bieżącym miesiącu.

Łazik Curiosity pracuje na Marsie od początku sierpnia 2012 roku. W ubiegłym roku dotarł do podstawy wzgórza Mount Sharp po roku wypełnionym badaniami wypiętrzeń zlokalizowanych blisko miejsca lądowania.

Źródło: JPL/phys.orgDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com