Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

Miesiąc: czerwiec 2019

Nowa misja New Frontiers: Dragonfly leci na Tytana!

Posted on 27 czerwca 2019 by Radek Kosarzycki

NASA właśnie przed chwilą ogłosiła, że wracamy na Tytana. Po długim procesie wyboru ostatecznie zdecydowano się na realizację misji Dragonfly, w ramach której w stronę największego księżyca Saturna poleci sonda Dragonfly. Dragonfly wyląduje nieopodal miejsca, w którym wylądował lądownik Huygens, który dotarł na Tytana w ramach misji Cassini ponad dekadę temu. Helikopter Dragonfly będzie w…

Read more

Polacy pomogą przechwycić „świeżą” kometę

Posted on 25 czerwca 2019 by Radek Kosarzycki

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podjęła decyzję o budowie sondy Comet Interceptor, która „zaczai się” na jeszcze nieodkrytą kometę z krańców Układu Słonecznego lub innego systemu planetarnego. Po raz pierwszy w historii ESA kierownikiem jednego z eksperymentów misji będzie naukowiec z Polski. Misja Comet Interceptor (Przechwytywacz Komety) ma na celu zbadanie komety, która przetrwała od swoich…

Read more

Astronomowie obserwują „ciepłą” poświatę pierścieni Urana

Posted on 20 czerwca 2019 by Radek Kosarzycki

Odkryte dopiero w 1977 roku pierścienie Urana są niewidoczne dla wszystkich z wyjątkiem największych teleskopów. Jednak na najnowszych termicznych zdjęciach planety wykonanych przez dwa ogromne teleskopy w Chile są zaskakująco jasne. Termiczna poświata jest dla astronomów nowym oknem na pierścienie, które dostrzeżono tylko dlatego, że odbijają trochę światła w zakresie optycznym i w bliskiej podczerwieni….

Read more

Obfitość gazów w oceanie Enceladusa to potężne zasoby pożywienia dla życia – jeżeli jakieś tam istnieje

Posted on 20 czerwca 2019 by Radek Kosarzycki

Podpowierzchniowy ocean Encealdusa, jednego z księżyców Saturna, prawdopodobnie posiada wyższe niż wcześniej sądzono stężenie dwutlenku węgla i wodoru oraz bardziej podobne do ziemskiego pH, a tym samym wytwarza warunki bardziej sprzyjające powstaniu życia – takie wnioski można wysnuć z najnowszych badań przeprowadzonych przez planetologów z University of Washington. Obecność tak wysokich stężeń może dostarczać paliwa…

Read more

Nowe planety typu ziemskiego krążące wokół gwiazdy Teegardena

Posted on 18 czerwca 2019 by Radek Kosarzycki

Międzynarodowy zespół kierowany przez naukowców z Uniwersytetu w Getyndze, we współpracy z badaczami z Instituto de Astrofisica de Canarias (IAC) odkrył, wykorzystując do tego wysokiej rozdzielczości spektrograf CARMENES zainstalowany w obserwatorium Calar Alto, dwie nowe planety podobne do Ziemi i krążące wokół jednej z najbliższych nam gwiazd. Gwiazda Teegardena znajduje się jedynie 12,5 roku świetlnego…

Read more

Indie planują budowę „bardzo małej” stacji kosmicznej po 2022 roku

Posted on 13 czerwca 2019 by Radek Kosarzycki

Indie planują stworzenie własnej ” bardzo małej” stacji kosmicznej w nadchodzącej dekadzie, w ramach przygotowań do pierwszej misji załogowej w historii kraju. Szef Indian Space Research Organisation (ISRO) Kailasavadivoo Sivan poinformował dzisiaj, że ambitny projekt budowy stacji orbitalnej będzie realizowany po pierwszej misji załogowej planowanej na 2022 rok. „Nasza stacja kosmiczna będzie bardzo mała… przydatna…

Read more

Hubble obserwuje niewielką galaktykę o wielkim sercu

Posted on 13 czerwca 2019 by Radek Kosarzycki

Zagnieżdżona pośród tych wszystkich jasnych, bliższych nam gwiazd leży ESO 495-21, niewielka galaktyka z wielkim sercem. ESO 495-21 może mieć średnicę zaledwie 3000 lat świetlnych, ale nie przeszkadza jej to w formowaniu ogromnej liczby nowych gwiazd. W jej wnętrzu może także znajdować się supermasywna czarna dziura, co jest nietypowe dla galaktyki tych rozmiarów, ale może…

Read more

A tymczasem na Europie…

Posted on 13 czerwca 2019 by Radek Kosarzycki

Znany wszystkim składnik skrywał się na powierzchni Europy, jednego z księżyców Jowisza . Opierając się na analizie widmowej w zakresie światła widzialnego, planetolodzy z Caltech i Jet Propulsion Laboratory, którym zarządza Caltech dla NASA, odkryli, że żółty kolor widoczny na częściach powierzchni Europy to faktycznie chlorek sodu, związek znany na Ziemi jako sól kuchenna ,…

Read more

Twórcy kosmicznego obserwatorium planet pozasłonecznych ARIEL spotkają się w Warszawie

Posted on 13 czerwca 2019 by Radek Kosarzycki

W dniach 17-19 czerwca br. w Warszawie dojdzie do spotkania międzynarodowego zespołu badaczy zaangażowanych w misję Europejskiej Agencji Kosmicznej ARIEL. Dostarczy ona danych o atmosferach tysiąca planet pozasłonecznych. Za powstanie kluczowego systemu ARIEL odpowiadają naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Misja kosmiczna ARIEL (Atmospheric Remote‐sensing Infrared Exoplanet Large‐survey) to prestiżowy projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA),…

Read more

Sukces polskich fizyków w badaniach nad kondensatem Bosego-Einsteina

Posted on 12 czerwca 2019 by Radek Kosarzycki

Badania naukowców z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie poszerzyły naszą wiedzę na temat kwantowych właściwości materii. W niedalekiej przyszłości ich zastosowanie pozwoli przyspieszyć rozwój nowych technologii, takich jak komputery kwantowe czy super dokładne detektory fal grawitacyjnych. Wyniki uzyskane przy udziale polskich fizyków, to osiągnięcie na skalę światową. Polscy fizycy, pod kierunkiem prof….

Read more
  • 1
  • 2
  • Next

NAJNOWSZE

  • 29 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki NASA nauczyła sondę MRO nowych sztuczek. Oto, co teraz widzi pod powierzchnią Marsa
  • 26 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki To wcale nie jest dziura w Saturnie. Jak ją teraz przegapisz, będzie trzeba czekać do 2040 roku
  • 26 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Alkohol w otoczeniu odległej gwiazdy. Może zdradzić sekret życia na Ziemi
  • 26 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Chiny wyślą drona na Marsa. To on znajdzie próbki, które trafią na Ziemię
  • 25 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Gigantyczne klify na Merkurym. To Słońce za nie odpowiada

PATRONITE

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme