Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

Chmury w atmosferze egzoplanety WASP-127b

Posted on 24 września 2021 by Radek Kosarzycki

To jest jednak zupełnie nowy poziom obserwacji planet pozasłonecznych. Międzynarodowy zespół astronomów dowodzony przez dr. Romaina Allarta przedstawił właśnie wyniki swoich obserwacji, w których nie tylko odkrył obecność chmur w atmosferze egzoplanety WASP-127b, ale także ustalił ich wysokość nad powierzchnią planety.

Warto nadmienić, że mowa tutaj o planecie oddalonej od Ziemi o 525 lat świetlnych. Planeta ta należy do kategorii tzw. gorących saturnów, czyli planet, które rozmiarami przypominają Saturna, ale krążą wokół swojej gwiazdy po bardzo ciasnej orbicie.

Do przeprowadzenia tak dokładnej analizy budowy planety niezbędne było wykorzystanie danych obserwacyjnych pochodzących z kilku różnych instrumentów. Tym razem naukowcy wykorzystali dane z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a oraz Bardzo Dużego Teleskopu w Chile. Dzięki temu każdy z nich był w stanie skupić się na innym regionie atmosfery planety.

Chmur ci u nas pod dostatkiem

Naukowcy jak na razie nie wiedzą, z czego składają się chmury otaczające planetę, aczkolwiek z pewnością nie składają się z kropel wody jak na Ziemi. Jakby nie patrzeć, w tej odległości, w jakiej WASP-127b znajduje się od swojej gwiazdy, planeta otrzymuje 600 razy więcej promieniowania niż Ziemia i rozgrzewa się do około 1100 stopni Celsjusza. W efekcie rozmiarami planeta przewyższa rozmiary „naszego” Jowisza, największej planety Układu Słonecznego, choć pod względem masy jest od niego pięć razy mniejsza.

Jak powstał ten układ? Nie wiadomo

Astronomowie zauważają, że planeta okrąża swoją gwiazdę w przeciwnym kierunku do tego, w którym rotuje sama gwiazda, co mogłoby wskazywać, że planeta nie powstała w jej otoczeniu, a po prostu została przez nią przechwycona grawitacyjnie. Płaszczyzna orbity planety jest też wyraźnie nachylona do płaszczyzny równikowej gwiazdy. Tutaj tak naprawdę nic nie pasuje. Jednocześnie, to właśnie z tego powodu jest to tak fascynujący obiekt. Można spokojnie zakładać, że w najbliższych latach naukowcy jeszcze wielokrotnie będą zwracali zwierciadła swoich teleskopów w kierunku właśnie WASP-127b.

Nawigacja wpisu

← Kometa Bernardinelli-Bernstein to będzie hasło tej dekady
Pluszowa krowa pilnuje stacji Tiangong w oczekiwaniu na załogę Shenzhou 13 →

NAJNOWSZE

  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki Planetoida wielkości stadionu zbliży się do Ziemi. Takie rzeczy nie zdarzają się codziennie
  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki ESA dokonała przełomu w kosmicznych lotach w formacji. Co za precyzja!
  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki NASA wycofuje się z planu prywatnego startu łazika księżycowego VIPER
  • 8 maja 2025 by Radek Kosarzycki Ani to galaktyka, ani gromada gwiazd. Naukowcy nie mogą się zdecydować
  • 8 maja 2025 by Radek Kosarzycki NASA rzuca światło na tajemnicze wybuchy promieni rentgenowskich z układu czarnej dziury „Ansky”

NEWSLETTER

PODCAST

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme