Share

To już dzisiaj Starliner wraca na Ziemię. Boeing w końcu dopiął swego

Nie wiem jak dla was, ale dla mnie bardzo szybko minęło te kilka dni od momentu kiedy statek Starliner zainstalowany na szczycie rakiety Atlas 5 wystartował w przestrzeń kosmiczną w swój drugi bezzałogowy lot testowy. Tymczasem już dzisiaj misja ta dobiegnie końca. Najwyraźniej to prawda, że z wiekiem czas szybciej mija.

Wyprodukowany przez Boeinga statek kosmiczny Starliner przycumowany jest od soboty do jednego z portów modułu Harmony przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Po tym jak we wtorek 24 maja zamknięto włazy dzielące wnętrze statku od stacji kosmicznej, dzisiaj, w środę 25 maja Statek odłączy się od stacji i rozpocznie trwającą cztery godziny podróż na powierzchnię Ziemi.

Według harmonogramu statek odcumuje od stacji o godzinie 20:36 polskiego czasu. Relacja z tego wydarzenia rozpocznie się o godzinie 20:00 w oknie poniżej. Po odlocie od stacji kosmicznej i przejęciu kontroli nad statkiem przez centrum misji na Ziemi nastąpi trwająca kilka godzin przerwa w relacji.

Jednak już o godzinie 23:45 wrócimy do centrum kontroli misji OFT-2, aby pięć minut po północy obserwować włączenie silników umożliwiających zejście z orbity. Lądowanie statku planowane jest na godzinę 0:49 polskiego czasu. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem Starliner wyląduje na poligonie w Nowym Meksyku, kończąc tym samym swój drugi bezzałogowy lot testowy.
Zakładając, że nie będzie żadnych problemów w tym ostatnim etapie misji, już latem możemy poznać datę pierwszego załogowego lotu testowego Starlinera.

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...