Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

FAA w końcu podjęło decyzję. SpaceX może wrócić do prac nad Starshipem

Posted on 14 czerwca 2022 by Radek Kosarzycki

A już myślałem, że to się nigdy nie stanie. Federalna Administracja Lotnictwa w końcu się ogarnęła i postanowiła zezwolić Elonowi Muskowi na starty Starshipa z kompleksu Boca Chica w Teksasie.

One step closer to the first orbital flight test of Starship https://t.co/MEcQ6gST6Q pic.twitter.com/jxqEsM62gc

— SpaceX (@SpaceX) June 13, 2022

Już nawet sam SpaceX nie był w stanie wykrzesać z siebie przesadnego entuzjazmu w powyższym tweecie, w którym poinformował o pozytywnej decyzji FAA.

Warto przypomnieć, że Starship SN15 wzbił się w powietrze po raz ostatni 6 maja 2021 roku. Od tego czasu SpaceX zbudował już wieżę, przy której Starship będzie stawiany na szczycie 70-metrowego pierwszego członu rakiety (Super Heavy), nawet dwukrotnie przetestował tę procedurę i zaczęło się długotrwałe oczekiwanie. Pierwotnie decyzja FAA miała się pojawić do końca 2021 roku. Potem termin jej wydania został przesunięty na 31 stycznia, a potem 28 lutego, 31 marca, 30 kwietnia, 31 maja…

Szczerze mówiąc, zastanawiałem się, czy nie jest przypadkiem tak, że FAA zwleka z decyzją, aby jednak jako pierwsza wystartowała księżycowa rakieta SLS, a dopiero potem Starship. Możliwe nawet, że ktoś po prostu uznał, że SLS to albo poleci, albo nie poleci i chyba nie ma na co czekać.

Nieistotne!

Niezależnie od motywacji FAA, ważne, że w końcu SpaceX może wrócić do prac nad Starshipem. Jakby nie patrzeć w międzyczasie firma Elona Muska zdążyła już stworzyć wizję rozwoju rakiety na kilka lat do przodu. Mamy wszak mieć Starshipy, które będą wynosiły Starlinki 2.0 na orbitę, Starshipy cysterny do tankowania paliwa na orbicie, załogowy lądownik księzycowy na bazie Starshipa itp. itd.

Teraz jednak najważniejszy będzie pierwszy lot orbitalny. Jakby nie patrzeć, będzie to niesamowite wydarzenie. Mamy wszak do czynienia z prawdziwym monstrum. Starship postawiony na Super Heavy ma 120 metrów wysokości. Start tego zestawu będzie z pewnością imponujący. Ewentualna eksplozja podczas startu będzie równie widowiskowa. Nie wiem, jak wy, ale ja się nie mogę doczekać.

Nawigacja wpisu

← ESA zatwierdziła do budowy sondę Comet Interceptor
Chińczycy odkrywają pochodzenie wody na Księżycu →

NAJNOWSZE

  • 10 maja 2025 by Radek Kosarzycki Wystarczy jedno potężne zderzenie, a planeta będzie dźwięczeć przez miliony lat
  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki Planetoida wielkości stadionu zbliży się do Ziemi. Takie rzeczy nie zdarzają się codziennie
  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki ESA dokonała przełomu w kosmicznych lotach w formacji. Co za precyzja!
  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki NASA wycofuje się z planu prywatnego startu łazika księżycowego VIPER
  • 8 maja 2025 by Radek Kosarzycki Ani to galaktyka, ani gromada gwiazd. Naukowcy nie mogą się zdecydować

NEWSLETTER

PODCAST

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme