Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter sfotografowała lądownik InSight na powierzchni Marsa

Posted on 25 maja 202425 maja 2024 by Radek Kosarzycki

Można powiedzieć, że do stworzenia widocznego poniżej zdjęcia niezbędne było spotkanie dwóch legendarnych już misji marsjańskich.

Fotografowany jest tutaj bowiem lądownik InSight, który został wystrzelony w kierunku Marsa w 2018 roku. Przez cztery lata po lądowaniu InSight wyposażony w niezwykle czujny sejsmometr mierzył wszelkie wstrząsy sejsmiczne we wnętrzu Czerwonej Planety, przyglądając się w ten sposób jej budowie wewnętrznej.

Fotografem natomiast była sonda Mars Reconnaissance Orbiter, która krąży wokół Marsa już od 10 marca 2006 roku, kiedy to po trwającej siedem miesięcy podróży weszła na orbitę wokół Marsa.

Zdjęcie jest na swój sposób przejmujące, bowiem doskonale pokazuje, że nasze wszelkie działania w przestrzeni kosmicznej pozostawiają po sobie ślad tylko na chwilę. Już teraz, dwa lata po zakończeniu misji lądownika InSight, instrument ten stopniowo zasypywany jest przez marsjański pył.

Warto jednak pamiętać, że gdy działał, InSight był w stanie zarejestrować ponad 1300 mniejszych i większych wstrząsów sejsmicznych na Marsie, dzięki czemu naukowcy po raz pierwszy uzyskali wgląd w to, co się dzieje w skorupie, płaszczu i jądrze Marsa. Bez tego lądownika i z orbity byłoby to absolutnie niemożliwe do ustalenia.

No dobrze, to gdzie jest ten lądownik?

Can you spot @NASAInSight?

The retired lander was recently spotted by the Mars Reconnaissance Orbiter. By studying InSight's landing site over time, scientists can see how quickly dust accumulates, which helps estimate the age of other surface disturbances. pic.twitter.com/ZsazACkZSs

— NASA Mars (@NASAMars) May 6, 2024

InSight w przeciwieństwie do łazików Curiosity i Perseverance zasilany był energią słoneczną. Łaziki mają tymczasem napęd nuklearny.

Problem jednak w tym, że nawet w marsjańskiej, niezwykle rzadkiej atmosferze wieją wiatry, które przenoszą ze sobą pył poderwany z powierzchni. Z czasem pył ten stopniowo pokrywał panele słoneczne, redukując ilość energii dostępnej dla lądownika. Choć ów pył ostatecznie doprowadził do zakończenia misji InSight, to jednocześnie pokazał naukowcom, jak szybko pył przemieszcza się po powierzchni planety. To niezwykle cenna informacja dla badaczy analizujących kształt i zmiany różnych struktur naturalnych na Marsie.

My power’s really low, so this may be the last image I can send. Don’t worry about me though: my time here has been both productive and serene. If I can keep talking to my mission team, I will – but I’ll be signing off here soon. Thanks for staying with me. pic.twitter.com/wkYKww15kQ

— NASA InSight (@NASAInSight) December 19, 2022

Instrumenty lądownika InSight zaglądały pod powierzchnię Marsa, szukając śladów procesów, które ponad cztery miliardy lat temu ukształtowały skaliste planety wewnętrznego Układu Słonecznego.

Według planetologów pracujących w NASA, informacje przesłane na Ziemię przez lądownik InSight rzucają nowe światło na ewolucję Marsa, Ziemi, a nawet skalistych planet krążących wokół innych gwiazd niż Słońce.

Zbudowane w oparciu o projekt lądownika Mars Phoenix, czujniki InSight zarejestrowały również niepokojące, niskie dudnienie spowodowane wibracjami marsjańskiego wiatru, który, jak szacowano, wiał z prędkością od 15 do 40 km/h.

Nawigacja wpisu

← Mars nie jest bezpiecznym miejscem. Ryzyko uderzenia planetoidy znacznie wyższe niż na Ziemi
Kosmiczny Teleskop Hubble’a: rewelacyjne zdjęcie trzech młodych gwiazd układu HP Tau →

NAJNOWSZE

  • 29 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki NASA nauczyła sondę MRO nowych sztuczek. Oto, co teraz widzi pod powierzchnią Marsa
  • 26 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki To wcale nie jest dziura w Saturnie. Jak ją teraz przegapisz, będzie trzeba czekać do 2040 roku
  • 26 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Alkohol w otoczeniu odległej gwiazdy. Może zdradzić sekret życia na Ziemi
  • 26 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Chiny wyślą drona na Marsa. To on znajdzie próbki, które trafią na Ziemię
  • 25 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Gigantyczne klify na Merkurym. To Słońce za nie odpowiada

PATRONITE

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme