Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

Jak będzie wyglądała sonda Juice?

Posted on 17 lipca 2017 by Radek Kosarzycki

Od startu dzieli nas jeszcze pięć lat, a dolotu do gazowego olbrzyma i jego lodowych księżyców możemy się spodziewać za co najmniej 10 lat. Mimo to przygotowania do misji sondy Jupiter Icy Moons Explorer trwają. Powyższa wizualizacja przedstawia ostateczny wygląd sondy, której budowa nadzorowana jest przez Airbus Defence and Space.

Panele słoneczne sondy ułożone są w charakterystyczny kształt krzyża o łącznej powierzchni 97 metrów kwadratowych – to największe w historii panele słoneczne zainstalowane na sondzie międzyplanetarnej. Takie rozmiary są niezbędne, aby zapewnić sondzie wystarczającą moc – około 850 W – dla instrumentów i samej sondy pracującej tak daleko od Słońca. (Odległość Słońce-Jowisz to 778 500 000 km)

Sonda Juice została wyposażona w całe laboratorium instrumentów, które będą badać burzliwą atmosferę Jowisza i jego rozległą magnetosferę jak i jego księżyce: Ganimedesa, Europę i Kalisto. Wszystkie trzy księżyce prawdopodobnie skrywają pod lodową skorupą rozległe oceany ciekłej wody i jako takie będą badane pod kątem możliwości istnienia w ich wnętrzu środowiska sprzyjającego powstaniu życia.

Kamery zainstalowane na pokładzie sondy Juice będą wykonywać bardzo szczegółowe zdjęcia powierzchni księżyców, jak również pozwolą na zidentyfikowanie lodów i minerałów na ich powierzchni. Pozostałe instrumenty będą badały to co znajduje się pod powierzchnią księżyców starając się zrozumieć naturę i położenie ich wewnętrznych oceanów. Badaniu podlegały będą delikatne atmosfery otaczające każdy z tych księżyców.

Do sondy przymocowane będą także maszty, np. 10-metrowy maszt magnetometru (widoczny powyżej u dołu sondy), 16-metrowa antena radaru (długi wysięgnik u góry sondy) oraz anteny mierzące pole elektryczne i magnetyczne.

Ganimedes to jedyny księżyc Układu Słonecznego wytwarzający własne wewnętrzne pole magnetyczne. Sonda Juice będzie wyposażona w sprzęt, który pozwoli zbadać jego zachowanie i interakcje z magnetosferą Jowisza.

Start sondy Juice planowany jest na rok 2022, a lot w kierunku Jowisza potrwa siedem lat. W trakcie misji sonda zrealizuje program badania Jowisza, wykona planowe przeloty w pobliżu Europy, Ganimedesa i Kalisto, a na końcu na dziewięć miesięcy wejdzie na orbitę wokół Ganimedesa. Będzie to pierwszy księżyc Układu Słonecznego poza Księżycem, wokół którego będzie krążyła sonda.

Źródło: sonda: ESA/ATG medialab; Jowisz: NASA/ESA/J. Nichols (University of Leicester); Ganimedes: NASA/JPL; Io: NASA/JPL/University of Arizona; Kalisto i Europa: NASA/JPL/DLR

Nawigacja wpisu

← Lot nad majestatycznymi górami i lodowymi równinami Plutona
Nietypowe sygnały radiowe z pobliskiej gwiazdy →

NAJNOWSZE

  • 29 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki NASA nauczyła sondę MRO nowych sztuczek. Oto, co teraz widzi pod powierzchnią Marsa
  • 26 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki To wcale nie jest dziura w Saturnie. Jak ją teraz przegapisz, będzie trzeba czekać do 2040 roku
  • 26 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Alkohol w otoczeniu odległej gwiazdy. Może zdradzić sekret życia na Ziemi
  • 26 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Chiny wyślą drona na Marsa. To on znajdzie próbki, które trafią na Ziemię
  • 25 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Gigantyczne klify na Merkurym. To Słońce za nie odpowiada

PATRONITE

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme