Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

Astri Polska pracuje nad rozwiązaniami dla misji Juice

Posted on 24 lipca 2017 by Radek Kosarzycki
fot: Wizualizacja sondy JUICE eksplorującej Jowisza

Inżynierowie z Astri Polska pracują nad rozwiązaniami dla sondy JUICE – flagowego projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej, którego zadaniem będzie zbadanie Jowisza i jego trzech lodowych Księżyców. Oprogramowanie i urządzenia elektroniczne, które dostarczy firma z Warszawy pozwolą na przetestowanie sondy przed wysłaniem jej w przestrzeń kosmiczną.

JUICE (JUpiter ICy moons Explorer) to jeden z głównych projektów długofalowego planu Europejskiej Agencji Kosmicznej „Cosmic Vision 2015-2025”. Sonda JUICE ma za zadanie dotrzeć do Jowisza (2030 r.) i przez okres minimum trzech lat dokonać szczegółowych obserwacji „gazowego olbrzyma” i jego trzech lodowych księżyców: Ganimedesa, Kallisto i Europy. Start sondy planowany jest na rok 2022. Głównym wykonawcą projektu jest Airbus Defence and Space.

Zadaniem Astri Polska będzie dostarczenie oprogramowania (Real Time Simulation) oraz dwóch urządzeń do obsługi naziemnej (Simulation Front End). Rozwiązania te pozwolą na wykonanie testów systemów elektronicznych sondy oraz uzyskać pogląd na to jak będzie funkcjonować jej wyposażenie. Testy będą miały miejsce przed wysłaniem sondy na orbitę, dzięki czemu będzie możliwe wprowadzenie ewentualnych modyfikacji w jej systemach. Rozwiązania zostaną dostarczone w 2018 roku.

– Zaangażowanie Astri Polska w prace nad sondą JUICE jest efektem pozytywnego odbioru naszych poprzednich zleceń realizowanych dla Europejskiej Agencji Kosmicznej – powiedział Jacek Mandas, Prezes Zarządu Astri Polska. – Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w coraz większej liczbie projektów na zlecenie ESA, w tym tych flagowych – dodał.

JUICE nie jest jedynym projektem na rzecz Europejskiej Agencji Kosmicznej realizowanym przez Astri Polska. W zakresie elektronicznych systemów wsparcia naziemnego firma pracuje obecnie nad urządzeniami dla misji takich jak NeoSat czy MetOp-SG. W obszarze nawigacji satelitarnej Astri Polska realizuje dla ESA projekty AGGA-4, TEcHNO i FLiGHT, w ramach których firma przetestuje odbiornik GNSS oraz zaprojektuje środowisko testowe dla odbiorników GNSS i nawigacji hybrydowej.

Nawigacja wpisu

← Hubble obserwuje jeden z dwóch marsjańskich księżyców
Nowe informacje o wodzie we wnętrzu Księżyca →

NAJNOWSZE

  • 10 maja 2025 by Radek Kosarzycki Wystarczy jedno potężne zderzenie, a planeta będzie dźwięczeć przez miliony lat
  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki Planetoida wielkości stadionu zbliży się do Ziemi. Takie rzeczy nie zdarzają się codziennie
  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki ESA dokonała przełomu w kosmicznych lotach w formacji. Co za precyzja!
  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki NASA wycofuje się z planu prywatnego startu łazika księżycowego VIPER
  • 8 maja 2025 by Radek Kosarzycki Ani to galaktyka, ani gromada gwiazd. Naukowcy nie mogą się zdecydować

NEWSLETTER

PODCAST

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme