Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

MARS: Nieszczelność instrumentu przygotowanego w ramach misji InSight

Posted on 5 grudnia 2015 by Radek Kosarzycki

marsmissiont.jpg

W jednym z kluczowych instrumentów naukowych, który zainstalowany będzie na pokładzie sondy InSight (Interior Exploration Using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) przygotowywanej do startu w marcu 2016 roku, wykryto nieszczelność próżniowego pojemnika, w którym znajdują się jego główne czujniki. Czujniki stanowią element instrumentu o nazwie Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS), dostarczonego przez Francuską Agencję Kosmiczną (CNES).

Sejsmometr stanowi kluczowy instrument naukowy, który pozwoli odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących budowy wnętrza Marsa i procesów zachodzących głęboko we wnętrzu planety. Instrument SEIS składa się z trzech bardzo czułych sejsmometrów zamkniętych w szczelnej sferze. Sejsmometry muszą pracować w warunkach próżni, aby zapewnić doskonałą czułość na ruchy gruntu nawet rzędu szerokości atomu. Po ostatecznym uszczelnieniu sfery wykryto jednak niewielki wyciek, który uniemożliwia spełnienie wymogów naukowych po dotarciu na powierzchnię Marsa.

Zespół naukowców z CNES/JPL aktualnie zajmuje się eliminacją usterki, która musi się zakończyć przed integracją instrumentu oraz ostatecznymi testami środowiskowymi, które przeprowadzone zostaną we Francji przed wysłaniem do USA gdzie odbędzie się instalacja na pokładzie sondy i start.

Lądownik InSight przeszedł już fazę montażu i testy w Lockheed Martin Space Systems w Kolorado i aktualnie przygotowywany jest do wysyłki do bazy Sił Powietrznych Vandenberg AFB.  Instalacja sejsmometru zaplanowana jest na początek stycznia. Instrument HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package) z Niemiec oraz pozostałe instrumenty naukowe zostały już zainstalowane na pokładzie sondy.

Menedżerowie z NASA oraz CNES planują wyniesienie sondy w przestrzeń kosmiczną w marcu 2016 roku i aktualnie przygotowują harmonogram przygotowań do startu. Start misji będzie pierwszym startem misji marsjańskiej wykonanym z zachodniego wybrzeża USA i pierwszym projektem, którego głównym celem jest zbadanie wnętrza Czerwonej Planety.

Źródło: NASA

Nawigacja wpisu

← Hubble i Spitzer obserwują początki Wszechświata
PLUTON: Nowe zdjęcia Plutona – z momentu max. zbliżenia! →

NAJNOWSZE

  • 10 maja 2025 by Radek Kosarzycki Wystarczy jedno potężne zderzenie, a planeta będzie dźwięczeć przez miliony lat
  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki Planetoida wielkości stadionu zbliży się do Ziemi. Takie rzeczy nie zdarzają się codziennie
  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki ESA dokonała przełomu w kosmicznych lotach w formacji. Co za precyzja!
  • 9 maja 2025 by Radek Kosarzycki NASA wycofuje się z planu prywatnego startu łazika księżycowego VIPER
  • 8 maja 2025 by Radek Kosarzycki Ani to galaktyka, ani gromada gwiazd. Naukowcy nie mogą się zdecydować

NEWSLETTER

PODCAST

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme