marsmissiont.jpg

W jednym z kluczowych instrumentów naukowych, który zainstalowany będzie na pokładzie sondy InSight (Interior Exploration Using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) przygotowywanej do startu w marcu 2016 roku, wykryto nieszczelność próżniowego pojemnika, w którym znajdują się jego główne czujniki. Czujniki stanowią element instrumentu o nazwie Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS), dostarczonego przez Francuską Agencję Kosmiczną (CNES).

Sejsmometr stanowi kluczowy instrument naukowy, który pozwoli odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących budowy wnętrza Marsa i procesów zachodzących głęboko we wnętrzu planety. Instrument SEIS składa się z trzech bardzo czułych sejsmometrów zamkniętych w szczelnej sferze. Sejsmometry muszą pracować w warunkach próżni, aby zapewnić doskonałą czułość na ruchy gruntu nawet rzędu szerokości atomu. Po ostatecznym uszczelnieniu sfery wykryto jednak niewielki wyciek, który uniemożliwia spełnienie wymogów naukowych po dotarciu na powierzchnię Marsa.

Zespół naukowców z CNES/JPL aktualnie zajmuje się eliminacją usterki, która musi się zakończyć przed integracją instrumentu oraz ostatecznymi testami środowiskowymi, które przeprowadzone zostaną we Francji przed wysłaniem do USA gdzie odbędzie się instalacja na pokładzie sondy i start.

Lądownik InSight przeszedł już fazę montażu i testy w Lockheed Martin Space Systems w Kolorado i aktualnie przygotowywany jest do wysyłki do bazy Sił Powietrznych Vandenberg AFB.  Instalacja sejsmometru zaplanowana jest na początek stycznia. Instrument HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package) z Niemiec oraz pozostałe instrumenty naukowe zostały już zainstalowane na pokładzie sondy.

Menedżerowie z NASA oraz CNES planują wyniesienie sondy w przestrzeń kosmiczną w marcu 2016 roku i aktualnie przygotowują harmonogram przygotowań do startu. Start misji będzie pierwszym startem misji marsjańskiej wykonanym z zachodniego wybrzeża USA i pierwszym projektem, którego głównym celem jest zbadanie wnętrza Czerwonej Planety.

Źródło: NASA