Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

Chandrayaan-3 przygotowuje się do lądowania. W wolnym czasie fotografuje Księżyc z orbity

Posted on 22 sierpnia 202322 sierpnia 2023 by Radek Kosarzycki

Indyjska sonda Chandrayaan-3, która już w środę podejmie próbę lądowania na Księżycu, testuje swoje instrumenty obserwacyjne wykonując fenomenalne zdjęcia niewidocznej z Ziemi strony Księżyca.

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) opublikowała zdjęcia za pośrednictwem X w poniedziałek, 21 sierpnia 2023 r.

Seria czterech zdjęć z sondy Chandrayaan-3 została wykonana w sobotę (19 sierpnia). Zdjęcia przedstawiają szereg cech geologicznych, w tym licznych kraterów uderzeniowych rzucających cienie na księżycowe morza (mare).

Druga strona Księżyca nigdy nie jest zwrócona w stronę Ziemi, przez co z powierzchni Ziemi nie jesteśmy w stanie jej nigdy zobaczyć. Być może dlatego tak nas intryguje, jako coś zupełnie nowego. Fakt jest jednak taki, że Księżyc wykonuje jeden obrót wokół własnej osi w takim samym czasie, jaki zajmuje okrążenie Ziemi, przez co zwrócony jest do nas zawsze tą samą stroną.

Chandrayaan-3 Mission:

Here are the images of
Lunar far side area
captured by the
Lander Hazard Detection and Avoidance Camera (LHDAC).

This camera that assists in locating a safe landing area — without boulders or deep trenches — during the descent is developed by ISRO… pic.twitter.com/rwWhrNFhHB

— ISRO (@isro) August 21, 2023

Nowe zdjęcia zostały zrobione przez kamerę LHDAC zainstalowaną na pokładzie Chandrayaana-3. Kamera ma pomóc w prowadzeniu lądownika Vikram misji do bezpiecznego miejsca lądowania podczas opadania na powierzchnię Księżyca. Celem lądownika będzie w miarę płaskie miejsce możliwie pozbawione głazów i głębokich rowów.

Chandrayaan-3 ma wylądować na Księżycu o godzinie 14:34 polskiego czasu w środę, 23 sierpnia. Sonda celuje w miejsce lądowania na 69,37 stopnia szerokości geograficznej południowej i 32,35 stopnia długości geograficznej wschodniej, w pobliżu księżycowego bieguna południowego. Według ISRO transmisja telewizyjna na żywo z próby rozpocznie się około 45 minut wcześniej.

Chandrayaan-3 ma okazję stać się pierwszą sondą, która wykona miękkie lądowanie w pobliżu księżycowego bieguna południowego. Do ubiegłem soboty Chandrayaan-3 brał udział w swoistym kosmicznym wyścigu z rosyjskim lądownikiem Łuna-25. Ten jednak rozbił się o powierzchnię Księżyca, pozostawiając w wyścigu tylko indyjski lądownik.

Czytaj także: Rosyjska sonda księżycowa Łuna-25 rozbiła się o powierzchnię Księżyca. I bardzo dobrze

Pierwsza próba lądowania Indii na Księżycu miała miejsce w 2019 r. Lądownik Chandrayaan-2 napotkał problemy podczas drugiej części swojego zejścia i przy dużej prędkości zderzył się z powierzchnią Księżyca. ISRO poinformowało w poniedziałek, że lądownik Chandrayaan-3 nawiązał dwukierunkową łączność z orbiterem z misji Chandrayaan-2.

Czytaj także: Indie coraz bliżej Księżyca. Kolejny krok zaliczony

Chandrayaan-3 został wystrzelony na wysoce eliptyczną orbitę okołoziemską 14 lipca, po czym stopniowo podniósł swoją orbitę, aż w końcu przeszedł na trajektorię prowadzącą w kierunku Księżyca. Sonda weszła na orbitę księżycową 5 sierpnia.

Czytaj także: Już za kilka dni startuje kolejna misja księżycowa. Czy tym razem się uda?

Lądownik Vikram, który przewozi również mały łazik o nazwie Pragyan, odłączył się od modułu napędowego sondy 17 sierpnia. Jeśli wylądują pomyślnie, Vikram i Pragyan spędzą prawie cały dzień księżycowy (około 14 ziemskich dni), przeprowadzając eksperymenty naukowe na powierzchni Księżyca.

Miękkie lądowanie uczyniłoby Indie dopiero czwartym krajem, po Stanach Zjednoczonych, byłym Związku Radzieckim i Chinach, któremu to się udało. Ta lista może się jednak wkrótce powiększyć. Japońska sonda SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) zgodnie z planem wystartuje w kierunku Księżyca już 26 sierpnia.

Nawigacja wpisu

← Łazik Perseverance donosi: za chwilę na Słońcu zobaczymy sporą plamę słoneczną
Rozszarpana przez czarną dziurę. Kiedy gwiazda przedwcześnie kończy swoje życie →

NAJNOWSZE

  • 8 maja 2025 by Radek Kosarzycki Ani to galaktyka, ani gromada gwiazd. Naukowcy nie mogą się zdecydować
  • 8 maja 2025 by Radek Kosarzycki NASA rzuca światło na tajemnicze wybuchy promieni rentgenowskich z układu czarnej dziury „Ansky”
  • 8 maja 2025 by Radek Kosarzycki Przeleć się nad Kosmicznymi Klifami. Fenomenalna wizualizacja danych z teleskopu Jamesa Webba
  • 8 maja 2025 by Radek Kosarzycki Spektakularna erupcja słoneczna uchwycona przez satelitę. Ziemia pozostaje bezpieczna
  • 8 maja 2025 by Radek Kosarzycki Układy podwójne planet swobodnych nie mają lekko. Większość z nich rozpada się w gęstym otoczeniu gwiazd

NEWSLETTER

PODCAST

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme